e-Energetyka

Laboratorium Energetyki Procesowej w GIG już działa

Od 1 lutego 2016 r. w Głównym Instytucie Górnictwa funkcjonuje Laboratorium Energetyki Procesowej. Działalność laboratorium skupiać się będzie na pracach związanych z racjonalizacją użytkowania energii w przemyśle, bilansowaniem procesów konwersji masy i energii w reaktorach przemysłowych oraz projektowaniem instalacji o niskiej energochłonności z odzyskiem ciepła odpadowego.

więcej >>

Chiny mogą być odnawialne już w 2050 roku

Chiny mogą do 2050 roku czerpać aż 84% energii ze źródeł odnawialnych, przez co znacznie zmniejszą udział paliw kopalnych i obniżą koszty związane z jej produkcją – informuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF, na której zlecenie powstał specjalny raport "China’s Future Generation".

więcej >>

Zatrudnienie w branży energetyki wiatrowej będzie wyższe niż w górnictwie

42 tys. miejsc pracy, w tym 11 tys. w przemyśle może wytworzyć branża energetyki wiatrowej do 2030 r. Warunkiem jest korzystne otoczenie regulacyjne i dynamiczny rozwój tego sektora, wynika z raportu Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych "Wpływ energetyki wiatrowej na polski rynek pracy". 

więcej >>

Cel Szwecji: jeden z pierwszych krajów uniezależnionych od paliw kopalnych

Kilka tygodni temu premier Szwecji Stefan Löfven ogłosił na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych, że jego kraj dokłada wszelkich starań by znaleźć się wśród państw, które jako pierwsze na Świecie uniezależnią się całkowicie od paliw kopalnych. Kraje Europy Północnej są światowymi liderami wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Transformacja systemów energetycznych w kierunku odnawialnych źródeł energii pozostaje kwestią czasu. W systemach energetycznych przyszłości podstawą jest kompleksowe podejście obejmujące produkcję energii elektrycznej, ciepła i chłodu oraz efektywność energetyczną z uwzględnieniem systemów magazynowania energii oraz nowoczesnych inteligentnych sieci przesyłowych.

więcej >>

Szacunkowy koszt rozbudowy Gazociągu Północnego to ok. 9,9 mld euro

Według szacunków Gazpromu, zaplanowana rozbudowa Gazociągu Północnego na linii Rosja a Niemcy pochłonie ok. 9,9 miliarda euro. Największą część tych wydatków stanowi koszt budowy pierwszych dwóch nitek, który wyniósł ok. 8,5 mln euro. więcej >>

Temat zużycia energii w domu to wciąż domena mężczyzn

Jak wynika z badania „Energooszczędność w moim domu 2015”, kobiety wciąż nie dorównują wiedzą na temat zużycia energii w domu swoim partnerom. więcej >>

Komisja Europejska może zakwestionować transpozycję Dyrektywy EPBD w Polsce

Do takich wniosków doszło Stowarzyszenie Producentów i Importerów Grzewczych (SPIUG) oraz Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Wysłali oni do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju stosowne pismo przedstawiające ich wspólne stanowisko w tej sprawie.

więcej >>

Unia dofinansowała projekt budowy farmy FV na wysypisku śmieci

W gminie Ustronie Morskie ruszyła pierwsza w Polsce farma PV wybudowana na terenie byłego składowiska odpadów. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 15 maja br. To pierwsza tego rodzaju inwestycja w Polsce a jej projekt został dofinansowany ze środków unijnych.

więcej >>

Ponad 1200 instalacji solarnych zasili gospodarstwa domowe w Terespolu

1235 kolektorów słonecznych o łącznej mocy 2,41 MW zasili gospodarstwa domowe w ciepłą wodę. Projekt jest realizowany przez Miasto Terespol. Na początku maja w tej sprawie została umowa na realizację projektu pomiędzy miastem a spółką Soleo z Białegostoku.

więcej >>

Centrum badawcze dot. technologii energetycznych oraz inteligentnych sieci powstanie w Nowym Jorku

Centrum powstanie dzięki umowie, podpisanej przez Power Authority New York (Nypa) i State University of New York. O wydarzeniu poinformował gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo.

więcej >>

W ramach Funduszu Modernizacji możliwe jest uzyskanie nawet 12 mld zł

Ministerstwo Gospodarki ocenia, że w ramach Funduszu Modernizacji, który będzie przeznaczony na inwestycje związane z efektywnością energetyczną i modernizacją energetyki, realnie możemy uzyskać między 8 a 12 mld zł.

więcej >>

PGNiG zaprojektowało nową metodę szczelinowania

Nowa metoda szczelinowania może doprowadzić do uzyskania większych przypływów gazu z odwiertów łupkowych. Teraz PGNiG SA chce rozpocząć wydobywanie nową metodą i szuka partnerów, którzy zechcieliby wspólnie z nią zastosować nowe podejście jeszcze w tym roku.

więcej >>

Google uruchomi drony napędzane energią słoneczną

Jeszcze w tym roku Google ma uruchomić latające drony zasilane energią słoneczną, które mają zapewnić łączność z Internetem dla ludzi na obszarach poza jego zasięgiem bądź tam, gdzie zasięg korzystałyby z lepszego odbioru.

więcej >>

NASA chce zbadać Wenus dzięki sterowcowi na energię słoneczną

Atmosfera na Wenus uniemożliwia człowiekowi wylądowanie na jej powierzchni. Jednakże NASA chce zbadać planetę, a ma to być możliwe dzięki nowoczesnemu sterowcowi o długości 129 m zasilanemu energią słoneczną. więcej >>

Muszyna chce od ekologów odszkodowania

Burmistrz Muszyny chce pozwać do sądu organizację ClientEarth za raport, w którym krytykuję jakość powietrza w polskich uzdrowiskach. Burmistrz chce od ekologów 1 mln zł z tytułu odszkodowania.

więcej >>

Rok 2014 był najcieplejszym rokiem na Ziemi od końca XIX wieku

W piątek 16 stycznia br. opublikowana dwie odrębne analizy – amerykańskiej agresji NASA oraz Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej USA (NOAA). Z obu tych analiz wynika, że miniony rok był najcieplejszy od końca XIX wieku, gdy zaczęto prowadzić takie pomiary.

więcej >>

Mamy za ciepło w domach

Z badań opinii publicznej przeprowadzonych na zlecenie Grupy GPEC wynika, że prawie połowa Polaków ma zbyt wysokie temperatury w swoich domach. Jaka jest zatem najkorzystniejsza dla naszego organizmu temperatura, jaka powinna być w naszych domach?

więcej >>

Polskie Solarisy będą jeździć po Hanowerze

Na mocy umowy z 5 grudnia 2014 roku polski Solaris Bus & Coach dostarczy hanowerskiemu przedsiębiorstwu komunikacji publicznej üstra Hannoversche Verkehrsbetriebe trzy elektryczne autobusy Solaris Urbino 12 electric. Dostawa ma mieć miejsce pod koniec 2015 roku.

więcej >>

Energetycy z Grupy Tauron wsparli Dziecięcą Orkiestrę Onkologiczną - śpiewająco

Wszystko to w ramach koncertu Fundacji Iskierka - „Jest MOC jest RADOŚĆ”, w którego organizację włączyła się Grupa Tauron. Wydarzenie miało miejsce 29 listopada w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Zadaniem energetyków z Grupy było wsparcie dla Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej.
więcej >>

Pierwszy w Polsce magazyn ciepła został uruchomiony w szpitalu na Mazowszu

Na terenie Mazowieckiego Centrum Psychiatrii „Drewnica” w Ząbkach k. Warszawy został uruchomiony pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie sezonowych magazynów ciepła.

więcej >>

W Amsterdamie powstała ścieżka rowerowa z paneli fotowoltaicznych

Już niedługo w Amsterdamie rowerzyści będą jeździć po drodze zbudowanej z paneli fotowoltaicznych. Nowa droga będzie produkować energię zasilającą pobliską infrastrukturę drogową.

więcej >>

Alstom wprowadziła nową rewolucyjną turbinę mareomotoryczną

Turbina jest w fazie testów, ale dotychczas osiągnęła już nominalną moc 1 MW. Nowa turbina to efekt wprowadzonych zmian w turbinie OceadeTM, napędzanej energią pływów morskich. Dzięki udoskonaleniom urządzenie osiąga wyższą wydajność i jest bardziej rentowne.
więcej >>

Dwa lata więzienia za cofanie gazomierzy

Sąd Okręgowy w Lublinie skazał 67-letniego elektryka Piotra K. na dwa lata pozbawienia wolności za cofanie gazomierzy. Kara nie jest w zawieszeniu. Prócz kary więzienia elektryk zapłaci grzywnę, a zarobione pieniądze będzie musiał oddać.

więcej >>

Firmy energetyczne mogą uzyskać z Unii nawet 21 mld dofinansowania

Już niedługo firmy energetyczne będą mogły powalczyć o dotacje ze środków unijnych. "Rzeczpospolita" podaje, że do podziału będzie co najmniej 21 mld zł. Wszystko to w ramach programów unijnych zaplanowanych na lata 2014-2020.

więcej >>

Ukraiński Naftohaz podpisał ze Statoilem kontrakt na dostawy gazu

Od 1 października ruszyły dostawy gazu ziemnego przez Słowację od Statoil na Ukrainę. Kontrakt w tej sprawie został zawarty pomiędzy ukraińską spółką paliwową Naftohaz a norweskim koncernem Statoil.

więcej >>

nspirion dokonała dwukrotnej redukcji popytu na energię elektryczną w godzinach szczytowych

Enspirion wytworzyła pierwsze w Polsce negawaty. W akcji udział wzięli klienci biznesowi Energi. Pierwsze w Polsce dwie komercyjne akcje polegające na zredukowaniu poboru mocy przez klientów Energa Obrót przeprowadzono 18 i 19 września. więcej >>

W Jaworznie ruszyła budowa bloku energetycznego o mocy 910 MW

Symbolicznie wbicie pierwszej łopaty miało miejsce 18 września na terenie budowy bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Prace mają potrwać do 2019 r.


więcej >>

Chotomów ma pierwszą w Polsce wzorową energooszczędną szkołę

Szkoła Podstawowa w Chotomowie w powiecie legionowskim w województwie mazowieckim jest pierwszą w Polsce o bardzo wysokim standardzie energooszczędnym, wybudowaną zgodnie z najwyższymi wymaganiami europejskimi. więcej >>

Lotos chce wydobywać ropę spod Bałtyku

Polskie Inwestycje Rozwojowe, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Pekao sfinansują wart 1,8 mld zł projekt zagospodarowania złoża ropy pod Bałtykiem. Wydobyciem zajmie się Koncern Lotos. więcej >>

Można stawiać wiatraki na obszarach „Natura 2000”?!

Czy na obszarach „Natura 2000” można stawiać turbiny wiatrowe? Czy istnieją formalne podstawy zakazujące budowy wiatraków na tych obszarach? Przecież siłownie wiatrowe to instalacje, które nie zagrażają bezpośrednio środowisku…

więcej >>

Amerykanie przetestują nowe paliwo jądrowe

Sześciu amerykańskich operatorów elektrowni jądrowych chce wspólnie działać na rzecz wprowadzania innowacji technicznych oraz popularyzowania nowej generacji paliwa na rynku amerykańskim.

więcej >>

Energoprojekt Katowice dostaje coraz więcej zleceń

Energoprojekt Katowice pozyskał kolejne zlecenia i będzie pracował m.in. przy budowie nowych bloków w Elektrowni Opole, nowej jednostki w Elektrowni Jaworzno III oraz w KGHM.
więcej >>

Branża energetyczna – największym podatnikiem w Polsce

"Puls Biznesu" opublikował ranking największych płatników podatku CIT za rok 2012. Podobnie jak w roku ubiegłym największym płatnikiem podatku CIT za rok 2012 jest KGHM Polska Miedź.
więcej >>

Reaktor jądrowy domowej roboty?

Student tajwańskiego Narodowego Uniwersytetu Taitung, zbudował w swoim domu reaktor syntezy nuklearnej. Teraz grozi mu więzienie i duża grzywna.
więcej >>

Branża energetyczna – największym podatnikiem w Polsce

"Puls Biznesu" opublikował ranking największych płatników podatku CIT za rok 2012. Podobnie jak w roku ubiegłym największym płatnikiem podatku CIT za rok 2012 jest KGHM Polska Miedź.
więcej >>

Reaktor jądrowy domowej roboty?

Student tajwańskiego Narodowego Uniwersytetu Taitung, zbudował w swoim domu reaktor syntezy nuklearnej. Teraz grozi mu więzienie i duża grzywna.
więcej >>

Europejski sektor gazowy jest przygotowany zakłócenia dostaw z Rosji

Stowarzyszenie Eurogas poinformowało, że firmy sektora gazowego w UE są przygotowane na wypadek zakłóceń w dostawach gazu w związku z odcięciem przez rosyjski Gazprom dopływu surowca na Ukrainę... więcej >>

Konsumpcja paliw wzrosła o 1,4 proc. do 7 mln m sześc.

Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że konsumpcja paliw w okresie styczeń-kwiecień wzrosła o 1,4 proc. rdr do 7 mln m sześć., zaś w samym kwietniu wyniosła 1,9 mln m sześć, co oznacza spadek o 0,5 proc. rdr... więcej >>

Spada tempo prac poszukiwawczych gazu łupkowego

Serwis gazlupkowy.pl pisze, że z ostatniego zestawienia prac opublikowanego przez Ministerstwo Środowiska wynika, że w ostatnim okresie spadło tempo prac poszukiwawczych gazu łupkowego... więcej >>

Odnawialne Źródła Energii wyprzedziły węgiel

Międzynarodowy Instytut Enerdata opublikował światowy bilans energii, zgodnie z którym w 2013 r. po raz pierwszy w Europie odnawialne źródła energii dominowały w produkcji elektryczności... więcej >>

Ceny energii elektrycznej i gazu spadły w Polsce, w UE wzrosły

Z danych Eurostatu wynika, że między drugą połową 2012 r. a drugą połową 2013 r. ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce spadły o 3,9 proc., a gazu o 9,6 proc. W całej UE ceny energii elektrycznej wzrosły średnio o 2,8 proc., a gazu - o 1 proc... więcej >>

Gaz dla ukraińskich gospodarstw domowych zdrożeje

Przedstawiciel MFW na Ukrainie Jerome Vacher powiedział, że ceny ogrzewania na Ukrainie mają wzrosnąć o 40 proc., a gazu o 56 proc... więcej >>

MSP nie planuje dużych inwestycji w energetyce opartej na węglu

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński poinformował, że rząd obecnie nie planuje dużych nowych inwestycji w obszarze energetyki opartej na węglu... więcej >>

Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza będzie kosztować 278 mln zł

Celem skierowanego do samorządów Programu Kawka jest zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza m.in. poprzez likwidację pieców węglowych. W dniu 30 czerwca mija termin składania wniosków o dofinansowanie projektów, których realizacja ma poprawić jakość powietrza w miastach... więcej >>

Nastąpił przełom w metodzie wychwytywania i składowania CO2

Komisja Europejska poinformował, że projekt badawczy CarbFix przyniósł przełom w technologii wychwytywania i składowania CO2. Nowa metoda może stać się ważną bronią w walce ze zmianami klimatu... więcej >>

Ukraińców czekają drastyczne podwyżki cen gazu

„Wyborcza.biz” informuje, że rząd Ukrainy zatwierdził harmonogram podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych, które od maja wzrosną o 50 proc. Od maja 2015 r. wzrosną również ceny tego paliwa kupowane przez zakłady ciepłownicze... więcej >>

EBOiR sprzedał akcje Enei

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju poinformował, że w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu sprzedał wszystkie posiadane akcje Enei, tj. 11.038.962 akcje, które stanowią 2,5 proc. wszystkich akcji spółki... więcej >>

PGE Dystrybucja chce poprawić bezpieczeństwo pracy

PGE Dystrybucja uruchomiła program „Poprawa standardów i kultury bezpieczeństwa pracy”, który ma na celu wdrożenie działań nakierowanych na trwałe zmiany kultury bezpieczeństwa pracy... więcej >>

Polska jest krajem bezpiecznym energetycznie?

Posłowie PO przekonywali, że Polska jest krajem bezpiecznym pod względem energetycznym. Twierdzą, że kwestia bezpieczeństwa energetycznego powinna być traktowana jako ważne narzędzie umacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej... więcej >>

UE chce ograniczyć swoją zależność od rosyjskiego gazu

Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy po zakończeniu szczytu UE w Brukseli powiedział, że Unia podejmie konkretne działania, aby ograniczyć swoje uzależnienie od dostaw surowców energetycznych z zewnątrz, szczególnie z Rosji... więcej >>

28 pierwszych prosumentów w Polsce

„Rzeczpospolita” pisze, że w Polsce jest już pierwszych 28 prosumentów. Na rozpatrzenie czeka 262 wniosków o przyłączenie mikroźródeł do sieci... więcej >>

Polska sprzedała prawie 4,45 mln uprawnień do emisji CO2

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami poinformował, że giełda gazu i energii EEX przeprowadziła w imieniu Polski ostatnią w 2014 roku aukcję europejskich uprawnień do emisji CO2... więcej >>

KE zmniejszyła liczbę pozwoleń na emisję CO2

Dyrekcja generalna Komisji Europejskiej ds. klimatu poinformowała, że liczba pozwoleń na emisję CO2 w ramach unijnego systemu handlu emisjami (ETS) została zmniejszona na resztę roku o 400 mln... więcej >>

Chiny sprowadzają coraz więcej LNG

Chiny w styczniu sprowadziły aż o 77 proc. więcej skroplonego gazu ziemnego niż w analogicznym okresie roku ubiegłego... więcej >>

Spadło zużycie energii elektrycznej w styczniu

PSE informuje, że zużycie energii elektrycznej w Polsce spadło w styczniu o 0,7 proc. rdr i wyniosło 14.602 GWh... więcej >>

Dodatek energetyczny zostanie zwolniony z podatku dochodowego?

Resort finansów poinformował, że pracuje nad projektem rozporządzenia, które wprowadzi zwolnienie z podatku osób, które dostają od państwa wsparcie na utrzymanie mieszkania. Nie będą one musiały płacić podatku od tzw. dodatku energetycznego... więcej >>

2,9 GW mocy w morskich farmach wiatrowych w Europie do końca roku

W morskiej energetyce wiatrowej przyłączono do sieci w Europie w ubiegłym roku prawie 1,6 GW nowych mocny. Prognozy na ten rok zakładają przyrost mocy w tego typu źródłach o dalsze 2,9 GW... więcej >>

GUS: Produkcja węgla kamiennego w grudniu

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja węgla kamiennego w grudniu wzrosła o 0,1 proc. rdr oraz o 2,0 proc. mdm i wyniosła 6.379 tys. ton... więcej >>

Zużycie energii elektrycznej w grudniu

PSE informują, że zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło w grudniu o 0,19 proc. rdr i wyniosło 14.059 GWh... więcej >>

Chińczycy podwoją wydobycie węglowodorów

Ministerstwo Ziemi i Surowców Chin zakłada, że Chiny podwoi wydobycie węglowodorów, które wzrośnie do 700 mln ton ekwiwalentu ropy naftowej w 2030 roku... więcej >>

Odbiorcy wrażliwi będą musieli zapłacić opłatę skarbową

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że odbiorcy wrażliwi, którym od początku 2014 r. przysługują dodatki wyrównujące ceny energii, w przypadku ich przyznania będą musieli zapłacić opłatę skarbową... więcej >>

Zużycie energii elektrycznej wzrosło

Z danych operatora PSE wynika, że zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło w listopadzie o 1,1 proc. rdr i wyniosło 13.584 GWh... więcej >>

Zmniejsza się pomoc publiczna dla energetyki

Z najnowszego raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że pomoc publiczna dla sektora energetyki spadła w 2012 roku ponad trzykrotnie w porównaniu do roku poprzedniego... więcej >>

Mniejsze wsparcie dla zielonej energii

„Puls Biznesu” pisze, że Ministerstwo Gospodarki oszacowało w projekcie ustawy o OZE, że łączne koszty proponowanego systemu wsparcia wyniosą narastająco do 2020 r. 24,26 mld zł. Dla porównania, koszty obecnego systemu wsparcia to od 35,08 mld zł do 50,4 mld zł... więcej >>

Nowelizacja prawa geologicznego i górniczego w zakresie CCS wchodzi w życie

W życie wchodzą nowe przepisy wdrażające Dyrektywę CCS (Carbon Capture nad Storage). Wchodzące w życie przepisy regulują kwestie związane wyłączenie z projektami o charakterze demonstracyjnym... więcej >>

Wzrosło zużycie energii elektrycznej

Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło w październiku o 2,2 proc. rdr i wyniosło 13.820 GWh... więcej >>

Nowa wersja ustawy o OZE

„Puls Biznesu” informuje, że w najbliższych dniach można spodziewać się upublicznienia kolejnej wersji projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii... więcej >>

Globalne emisje CO2 osiągnęły rekordowy poziom

Komisja Europejska podała, powołując się na raport Joint Research Centre i PBL Netherlands Environmental Assessment Agency, że globalne emisje CO2 osiągnęły w 2012 r. rekordowy poziom 34,5 mld ton, jednak ich wzrost zwolnił... więcej >>

Elektrownie jądrowe wyprodukowały mniej energii

Produkcja energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych na świecie wyniosła w 2012 roku 2349 TWh. Jest to spadek o 7 procent w stosunku do 2011 roku i 11 procent do 2010 roku... więcej >>

Rosja zainwestuje w energetykę 1 bln dolarów

Agencja prasowa ITAR-TASS, powołując się na słowa prezesa Global Energy, Igora Lobovsky’ego podaje, ze w ciągu najbliższych dziesięciu lat Rosja zainwestuje ponad 1 bilion dolarów w projekty o charakterze energetycznym... więcej >>

Wzrosło zużycie energii elektrycznej

Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, ze zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło we wrześniu o 2,84 proc. rdr i wyniosło 12.591 GWh... więcej >>

PGE zbuduje elektrociepłownię gazową

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Polska Grupa Energetyczne podpiszą kontrakt na dostawę gazu do nowego bloku gazowo-parowego w Gorzowie. Blok o mocy 135 MW za 844 mln zł brutto wybuduje konsorcjum Siemensa... więcej >>

Słońce wyprzedziło wiatr

Według Bloomberg New Energy Finance, łączna moc wybudowanych w tym roku na świecie źródeł fotowoltaicznych po raz pierwszy będzie większa od wiatrowych... więcej >>

Średnia cena energii dla gospodarstw domowych

Urząd Regulacji Energetyki podał średnią cenę energii elektrycznej dla gospodarstw domowych z uwzględnieniem opłat za usługę dystrybucyjną za 2012 rok... więcej >>

W sierpniu wzrosło zużycie energii elektrycznej

Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło w sierpniu o 0,9 proc. rdr i wyniosło 12.389 GWh... więcej >>

URE będzie monitorować sytuację gospodarstw domowych na rynku energii

Od stycznia 2014 r. URE rozpocznie monitoring rynku energii i zbada, czy zmiana sprzedawcy energii staje się łatwiejsza... więcej >>

Płynie gaz z polskich łupków

„Rzeczpospolita” pisze, że z odwiertu w pobliżu Lęborka na Pomorzu od ponad miesiąca jest wydobywany gaz łupkowy. Jest to sukces przybliżający Polskę do przemysłowego wydobycia tego surowca... więcej >>

URE i PSE wprowadzą elementy rynku mocy

Prezes URE Marek Woszczyk poinformował, że dobiegają końca prace nad uruchomieniem od początku przyszłego roku usługi operacyjnej rezerwy mocy, czyli utrzymywania przez wytwórców rezerwy mocy wytwórczych... więcej >>

Wystartował nowy serwis internetowy o łupkach

W ramach kampanii „Porozmawiajmy o łupkach” wystartował nowy serwis internetowy Ministerstwa Środowiska poświęcony gazowi ze złóż łupkowych... więcej >>

Ruszają prace nad zmniejszeniem energochłonności przemysłu chemicznego

Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE) oraz Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPC) opracują działania zmierzające do wsparcia procesów poprawy efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju w branży chemicznej i przedsiębiorstwach zrzeszonych w PIPC... więcej >>

Kraje UE poparły ugodę z Chinami w sprawie paneli słonecznych

Komisja Europejska zatwierdziła ugodę z Chinami w sprawie dumpingu na unijnym rynku paneli słonecznych. Ugoda wchodzi w życie 6 sierpnia. Większość krajów członkowskich poparła ugodę... więcej >>

Polska w 2025 roku będzie produkować 50 proc. gazu łupkowego z UE

Trevor Sikorski, analityk Energy Aspects w Londynie uważa, że w 2025 roku produkcja gazu łupkowego w Polsce będzie stanowiła 50 proc. całego wydobycia w Unii Europejskiej... więcej >>

Komisja Europejska chce ujednolicić zasady pomocy publicznej dla energetyki

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. konkurencji Antoine Colombani poinformował, że KE jesienią tego roku przedstawi projekt wytycznych w sprawie pomocy publicznej, jaka może być udzielona projektom w sektorze energetyki, w tym energii nuklearnej... więcej >>

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o akcyzie na wyroby węglowe

Sejm przyjął pięć senackich poprawek do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Nowe przepisy dotyczą zmiany zasad opodatkowania wyrobów węglowych, zgodnie z którymi podatek ma być płacony na ostatnim etapie obrotu takimi wyrobami... więcej >>

Polacy niewiele wiedzą o oszczędzaniu energii

Z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Energooszczędność w moim domu” wynika, że Polacy nadal nie wiedzą, na co wydają najwięcej pieniędzy, opłacając rachunki za prąd... więcej >>

Jerzy Buzek został Europosłem Roku w kategorii Energia

Jerzy Buzek, Danuta Hübner, Róża Thun oraz Filip Kaczmarek zostali wyróżnieni nagrodą Europosła Roku. Nagrodę przyznaje brukselski miesięcznik „The Parliament Magazine”... więcej >>

Polska została wezwana do pełnego wdrożenia dyrektywy o efektywności energetycznej budynków

Komisja Europejska oficjalnie zwróciła się do siedmiu państw członkowskich, w tym do Polski, o podjęcie działań w celu pełnego wywiązania się z ich obowiązków na podstawie unijnych przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków... więcej >>

W 2012 roku wybycie węgla brunatnego wzrosło

Z danych opublikowanych przez Państwowy Instytut Geologiczny wynika, że wydobycie węgla brunatnego w ubiegłym roku wzrosło o około 2 proc. do poziomu prawie 64,3 mln ton... więcej >>

Niemal 80 proc. Polaków opowiada się za wydobyciem gazu z łupków

Z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że 78 proc. Polaków opowiada się za wydobywaniem gazu z łupków w naszym kraju. Przeciwko jest 7 proc., a zdania w tej sprawie nie ma 15 proc. Polaków... więcej >>

OPEC: poziom wydobycia ropy pozostanie niezmieniony

Ministrowie 12 państw zrzeszonych w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) podjęli decyzję o utrzymaniu poziomu wydobycia surowca na obecnym poziomie, czyli 30 mln baryłek dziennie... więcej >>

Zużycie energii elektrycznej w kwietniu wzrosło

Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło w kwietniu o 0,47 proc. rdr i wyniosło 12.508 GWh... więcej >>

Poziom emisji CO2 spadł w 2012 roku o 2 proc.

Komisja Europejska poinformowała, że z danych z rejestru unijnego wynika, iż emisje gazów cieplarnianych z instalacji stacjonarnych uczestniczących w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) obniżyły się w ubiegłym roku o 2 proc... więcej >>

W tym roku wrócą żółte certyfikaty

Posłowie są zgodni co do konieczności przedłużenia systemu żółtych i czerwonych certyfikatów. Tym samym wsparcie dla łącznego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła m.in. w elektrociepłowniach biomasowych i biogazowniach zostanie przywrócone... więcej >>

OZE otrzyma do 2020 r. ponad 57 mld zł wsparcia

„Dziennik Gazeta Prawna” policzył, że ze wszystkich źródeł OZE w najbliższych latach największe wsparcie finansowe udzielone zostanie energetyce wiatrowej... więcej >>

Rada Legislacyjna skrytykowała przepisy o akcyzie na gaz

Działająca przy premierze Rada Legislacyjna negatywnie oceniła zapisy odnośnie mechanizmu zwolnień z akcyzy na gaz ziemny, które zostały zaproponowane w projekcie Ministerstwa Finansów... więcej >>

Ponad połowa Polaków sprzeciwia się budowie elektrowni jądrowych

Z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że 52 proc. Polaków sprzeciwia się budowie elektrowni jądrowych w naszym kraju, a za ich powstawaniem opowiada się 35 proc. badanych. Zdania w tej sprawie nie ma 13 proc. Polaków... więcej >>

Polska potrzebuje własnych technologii wydobycia gazu łupkowego

Zdaniem prezesa Wyższego Urzędu Górniczego Piotra Litwy, przeniesienie amerykańskich doświadczeń do Polski nie jest możliwe. Polska koniecznie musi opracować własne technologie wydobycia gazu łupkowego... więcej >>

Globalny popyt na LNG spada

Z raportu Międzynarodowej Grupy Importerów LNG (GIIGNL) wynika, że łączny światowy handel LNG spadł o 1,9 proc. w 2012 roku do 298,22 mld metrów sześc. Po raz pierwszy od 30 lat odnotowano spadek sprzedaży LNG na rynku światowym. W 2012 roku eksport tego surowca do Azji wyraźnie wzrósł, do Europy natomiast spadł... więcej >>

Są środki na energooszczędne modernizacje oświetlenia dróg i ulic

Samorządowcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na energooszczędne oświetlenie dróg z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej... więcej >>

Na świecie zgasły światła

23 marca w ponad 150 krajach na całym świecie, o godz. 20.30 czasu lokalnego, zgasły na godzinę światła wielu charakterystycznych budynków oraz oświetlenie pomników w ramach akcji „Godzina dla Ziemi”... więcej >>

Estonia będzie miała własny terminal LNG

Portal gazlupkowy.pl pisze, że Estonia zamierza pod koniec tego roku rozpocząć budowę w mieście Sillamäe terminala LNG... więcej >>

Kary dla przedsiębiorstw energetycznych za nieprzestrzeganie przepisów

W 2012 roku za nieprzestrzeganie przepisów ustawy Prawo energetyczne, Prezes URE wymierzył kary pieniężne w łącznej wysokości ponad 26 milionów złotych... więcej >>

Lasy Państwowe planują inwestycje w odnawialne źródła energii

Lasy Państwowe rozważają możliwość inwestycji w odnawialne źródła energii. „Puls Biznesu” pisze, brana jest pod uwagę budowa farm fotowoltaicznych oraz produkcja energii z biomasy... więcej >>

Rusza program dofinansowania ograniczania niskiej emisji

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w najbliższych dniach ogłosi pierwszy nabór wniosków w ramach programu Kawka, którego celem jest ograniczenie tzw. niskiej emisji... więcej >>

Energopożyczka na poprawę efektywności energetycznej

Nawet 300 tys. zł pożyczki oprocentowanej na 6 proc. w skali roku mogą otrzymać z Agencji Rozwoju Przemysłu firmy na inwestycję w poprawę efektywności energetycznej... więcej >>

Francja do 2025 roku powinna zamknąć 35 reaktorów jądrowych

Greenpeace uważa, że obietnica prezydenta Francji Francois Hollande`a, który zapowiedział zredukowanie do roku 2025 udziału energetyki jądrowej w produkcji energii elektrycznej we Francji do 50 proc. z obecnych 75 proc., wymaga zamknięcia 35 z 58 reaktorów jądrowych... więcej >>

UOKiK zainteresował się rynkiem gazu

„Rzeczpospolita” dowiedziała się, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta sprawdza, czy na rynku gazu ziemnego nie dochodzi do naruszenia przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów... więcej >>

Dystrybutorzy wydali na sieci ponad 5 mld zł

W 2012 roku spółki dystrybucyjne wydały na rozwój sieci energetycznych rekordowo duże pieniądze. Jest to efekt rosnącej liczby przyłączanych odbiorców, ale przede wszystkim koniecznego rozwoju sieci pod nowe źródła... więcej >>

PGE Dystrybucja: 61 tys. nowych odbiorców

W okresie od stycznia do grudnia 2012 roku PGE Dystrybucja przyłączyła do sieci ponad 61 tysięcy odbiorców. Ponadto do sieci PGE Dystrybucja przyłączonych zostało 79 odnawialnych źródeł energii o całkowitej mocy przyłączeniowej ponad 149 MW... więcej >>

URE domaga się korekty taryf na ciepło

Jak pisze „Rzeczpospolita”, Urząd Regulacji Energetyki skierował do około 150 firm ciepłowniczych wykorzystujących gaz ziemny jako paliwo, wezwania do korekty taryf na ciepło... więcej >>

Przedłużenie wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że rząd przyjął projekt ustawy zmieniającej m.in. przepisy Prawa energetycznego, która przedłuża do 2015 r. funkcjonowanie systemu wsparcia dla produkcji energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji... więcej >>

Dofinansowanie energooszczędnych projektów w budynkach użyteczności publicznej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował dwa projekty programów priorytetowych: Lemur – Energooszczędne Budynki Użyteczności Publicznej oraz Inwestycje energooszczędne w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP)... więcej >>

Indeks zielonych certyfikatów poniżej 200 zł/MWh

Świadectwa pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych przekroczyły kolejną granicę. Spadku wartości nie powstrzymało nawet wejście w życie nowego rozporządzenia podwyższającego od przyszłego roku obowiązkowego udziału zielonej energii... więcej >>

Na inwestycje sieciowe trafi więcej środków

„Puls Biznesu” informuje, że w kolejnych latach operator systemu przesyłowego i operatorzy systemów dystrybucyjnych planują przeznaczyć na inwestycje sieciowe ponad 34 mld zł... więcej >>

Na rozwój sektora energetycznego w Polsce trafi ponad 100 mld zł

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że w najbliższych latach 100 mld zł przeznaczymy na rozwój sektora energetycznego w Polsce. Za 60 mld zł powstaną m.in. nowe bloki energetyczne i sieci przesyłowe, terminal gazowy w Świnoujściu i terminal naftowy w Gdańsku... więcej >>

Ustawa o zarządzaniu emisjami gazów cieplarnianych trafiła do podkomisji

Sejm skierował do prac w podkomisji rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych. Nowelizacja ma m.in. usprawnić finansowanie zielonych inwestycji w Polsce ze sprzedaży jednostek emisji gazów cieplarnianych... więcej >>

Wykonawca polskiej elektrowni jądrowej zostanie wybrany bez przetargu

Resort skarbu analizuje prawo unijne, tak by dać Polskiej Grupie Energetycznej większą swobodę przy wyborze konsorcjum mającego wybudować elektrownię jądrową... więcej >>

Wzrost wartość przejęć na europejskim rynku energii

Firma doradcza PwC informuje, że trzeci kwartał br. przyniósł 28 proc. wzrost wartości transakcji fuzji i przejęć na europejskim rynku energii. Przewiduje się jego dalszy wzrost, czego motorem mają być transakcje w obszarze energetyki wiatrowej, w tym również w Polsce... więcej >>

Nowelizacja ustawy o odpadach wydobywczych

Posłowie przyjęli nowelizację ustawy o odpadach wydobywczych oraz innych ustaw. Nowe prawo dostosowuje polskie przepisy do unijnych i zapobiega karom za brak wdrożenia tej dyrektywy... więcej >>

We wrześniu spadło zużycie energii elektrycznej

Z danych PSE Operator wynika, że zużycie energii elektrycznej w Polsce spadło we wrześniu 2012 r. o 3,26 proc. rdr i wyniosło 12,2 TWh... więcej >>

Plany oszczędnościowe spółek z udziałem Skarbu Państwa

Rady nadzorcze spółek z udziałem Skarbu Państwa otrzymały od MSP listę z rekomendacjami racjonalizowania wydatków. „Parkiet” pisze, że oznacza to wprowadzanie w nich z życie planów oszczędnościowych... więcej >>

Budowa terminalu LNG w Świnoujściu może opóźnić

Serwis „Wyborcza.biz” pisze, że konsorcjum firm budujących terminal w Świnoujściu poprosiło inwestora, którym jest Polskie LNG o zgodę na przesunięcie terminu zakończenia inwestycji z lipca na grudzień 2014 r. Jednocześnie zastrzega ono, że termin ten może się jeszcze przesunąć... więcej >>

Ceny węgla spadną

„Rzeczpospolita” informuje, że zapasy węgla kamiennego zgromadzonego przez firmy energetyczne oraz zalegającego na hałdach w kopalniach sięgają już 15 mln ton. Eksperci oceniają, że doprowadzi to obniżki cen tego paliwa... więcej >>

Maleje import węgla energetycznego

Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz szacuje, że tegoroczny import węgla energetycznego do Polski może być o ponad połowę mniejszy od ubiegłorocznego... więcej >>

Warszawa zaoszczędzi na energii elektrycznej

„Puls Biznesu” pisze, że powstaje jedna z największych grup zakupowych energii elektrycznej w kraju. Może do niej wejść aż 1,5 tys. instytucji... więcej >>

Polacy w większości oszczędzają energię

Z badania zleconego przez organizację ekologiczną Fundacja Nasza Ziemia wynika, że większość Polaków oszczędza energię i dba o dokręcanie kranów, a 60 proc. zabiera ze sobą torbę na zakupy. Tylko jedna czwarta z nas wybiera transport zbiorowy, jadąc do pracy czy na zakupy... więcej >>

Projekt dot. etykiet produktów zużywających energię przyjęty

Sejmowa komisja gospodarki przyjęła projekt ustawy o obowiązku etykietowania produktów wykorzystujących energię. Zgodnie z nowym prawem, konsument ma być lepiej informowany o zużyciu energii przez dane urządzenie... więcej >>

Polska powalczy o dofinansowanie sieci energetycznych

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego powalczy w Komisji Europejskiej o dofinansowanie dla polskich firm energetycznych inwestujących w sieci... więcej >>

Polska jest atrakcyjnym miejscem na inwestycje w łupki

„Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na raport amerykańskiej firmy BNK Petroleum, pisze, że Polska jest obecnie jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc na świecie do inwestowania w wydobycie gazu łupkowego... więcej >>

Energetycy zbudują system łączności

W Polsce działa dwa tysiące systemów łączności dyspozytorskiej. Zarząd Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) podjął uchwałę rekomendującą system TETRA jako najlepszy dla stworzenia systemu łączności dyspozytorskiej dla energetyki... więcej >>

5 tys. gospodarstw domowych zmieniło w czerwcu sprzedawcę energii

URE poinformowało, że odbiorców TPA wśród gospodarstw domowych jest już 39 734, co stanowi wzrost o 177,1 proc. od końca grudnia 2011 roku... więcej >>

PGNiG odkryło nowe złoże gazu ziemnego

„Rzeczpospolita” informuje, że PGNIG odkryło złoża gazu konwencjonalnego w wielkopolskim odwiercie poszukiwawczym Komorze-3K. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wielkość złoża może przekraczać 1 mld m sześć... więcej >>

USA szacuje, że Polska ma w łupkach tylko 38,1 mld m sześc. gazu

Zdaniem amerykańskich służb geologicznych USGS potencjalne zasoby gazu z łupków w Polsce, które technicznie nadają się do wydobycia, wynoszą od 0 do 115,7 mld m sześc. Podstawową zasobność owych złóż położonych w pasie od Pomorza przez Mazowsze po Lubelszczyznę amerykańska instytucja ocenia na niespełna 38,1 mld m sześc. gazu... więcej >>

Litwa: jesienią referendum ws. budowy elektrowni jądrowej

14 października, równocześnie z wyborami parlamentarnymi, odbędzie się na Litwie referendum w sprawie budowy elektrowni jądrowej. Będzie ono miało charakter wyłącznie konsultacyjny... więcej >>

KOV wierci trzeci odwiert na polu Makiejewskoje

Kulczyk Oil Ventures rozpoczęła prace przy odwiercie M-20 na polu Makiejewskoje. To trzeci odwiert, po udanych wcześniejszych M-19 i M-21, z którego wydobycie może znacząco zwiększyć produkcję spółki z tej koncesji. Prace wiertnicze mają potrwać ok. 40 dni... więcej >>

Fracking jest nieszkodliwy

Specjalistyczna komisja powołana przez brytyjski rząd potwierdza, że wydobycie gazu łupkowego metodą hydraulicznego szczelinowania może być przeprowadzona w sposób bezpieczny... więcej >>

Niemiecki biogaz jest dwa razy droższy od gazu konwencjonalnego

Z raportu niemieckiego regulatora wynika, że średnia cena biogazu w 2011 r. w Niemczech, wraz z przystosowaniem go do użycia w sieci gazowej, była ponad dwa razy wyższa od ceny gazu naturalnego z sieci... więcej >>

Zużycie węgla i gazu na świecie systematycznie rośnie

W dokumencie pod nazwą „Statistical Review of World Energy 2012” opublikowanym przez BP czytamy, że wydobycie gazu ziemnego rośnie, a węgiel ma największy udział w produkcji energii od 1969 roku... więcej >>

Energetyka będzie musiała płacić za korzystanie z wody

„Rzeczpospolita” pisze, że projekt nowego prawa wodnego, który Ministerstwo Środowiska skierowało do konsultacji społecznych i międzyresortowych, zakłada między innymi wprowadzenie nowej opłaty dla przemysłu i energetyki za wykorzystanie wody... więcej >>

Pod koniec czerwca przetarg na wybór technologii dla elektrowni jądrowej

Prezes PGE, Krzysztof Kilian powiedział, że bez udziału Skarbu Państwa budowa elektrowni jądrowej jest niemożliwa. Spółka pod koniec czerwca chce ogłosić przetarg na wybór technologii dla siłowni... więcej >>

Polacy akceptują farmy wiatrowe w swoim sąsiedztwie

Z badania dotyczącego społecznej akceptacji dla elektrowni wiatrowych przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC wynika, że ponad trzy czwarte Polaków mieszkających w pobliżu farm wiatrowych uważa, że wiatraki nie mają wpływu na ich zdrowie... więcej >>

W Polsce mamy już dwa gigawaty energii z wiatru

Agnieszka Głośniewska z URE poinformowała, że już prawie dwa gigawaty mocy zainstalowanej mają w Polsce elektrownie wiatrowe. W sumie moc zainstalowana elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii przekracza 3,5 gigawata... więcej >>

Pierwszy blok jądrowy w Polsce w 2023 roku

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik podczas posiedzenia sejmowych komisji skarbu i gospodarki poinformował, że resort skarbu pracuje nad aktualizacją planu budowy energetyki jądrowej w Polsce. Przesuwa ona termin uruchomienia pierwszego bloku na 2023 rok z 2020 roku... więcej >>

Niemiecki rząd będzie kontrolować ceny paliw

W odpowiedzi na postulaty kierowców, rząd Niemiec postanowił wprowadzić państwową kontrolę cen paliw. Ministrowie powołali nowy urząd, którego zadaniem będzie monitorowanie polityki cenowej koncernów paliwowych... więcej >>

Energetyka wyda miliardy na modernizację elektrowni

Inwestycje w budowę nowych bloków opóźniają się, więc przedsiębiorstwa energetyczne postanowiły modernizować stare moce. „Dziennik Gazeta Prawna” szacuje, że remonty elektrowni kosztować będą co najmniej 9 mld zł... więcej >>

Ruszyły konsultacje MG z samorządowcami ws. elektrowni jądrowej

Przedstawiciele ministerstwa gospodarki oraz spółki PGE Energia Jądrowa przedstawili samorządowcom z terenów, na których ma powstać pierwsza polska siłownia, plany rządu i inwestora elektrowni... więcej >>

Trwają intensywne odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego

„Rzeczpospolita” pisze, że od początku roku firmy poszukujące gazu w złożach łupkowych wykonały 5 odwiertów, 14 jest w trakcie realizacji, a do końca roku ma ich powstać jeszcze 39... więcej >>

Ponad 20 tys. odbiorców indywidualnych zmieniło sprzedawcę energii

Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że na koniec lutego br. liczba odbiorców TPA z gospodarstw domowych wyniosła 20,7 tys. i wzrosła o ponad 6 tys. (44,6 proc.) od końca grudnia ubiegłego roku... więcej >>

Średnia cena sprzedaży energii na rynku konkurencyjnym

Urząd Regulacji Energetyki w komunikacie podał, że w ubiegłym roku średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym wyniosła 198,9 zł/MWh... więcej >>

Największa w Europie plantacja biomasy powstanie na Pomorzu

Firma GreenWood Resources (GWR) założy na Pomorzu największą w Europie plantację drzew energetycznych dla International Paper. Hybrydy topoli będą współspalane w należącej do firmy International Paper elektrowni... więcej >>

Enea Operator może otrzymać kredyt w wys. do 800 mln zł

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju rozważa udzielenie Enei Operator kredytu w wysokości do 800 mln zł. Środki mają wesprzeć program inwestycyjny dystrybutora w latach 2012-2015... więcej >>

Polska zawetowała propozycję ws. redukcji CO2 do 2050 r.

Polska zawetowała wnioski posiedzenia ministrów środowiska w sprawie tzw. kroków milowych na drodze do redukcji CO2 w UE do 2050 r. Polska już raz zawetowała te propozycje... więcej >>

Polskie zasoby gazu łupkowego są niższe niż szacowano, ale wydobycie wciąż opłacalne

Jerzy Nawrocki, szef PIG powiedział, że polskie zasoby gazu łupkowego są, według najnowszych szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG), wyraźnie niższe niż 5,3 bln m3 szacowane przez amerykańską Agencję Informacji Energetycznej... więcej >>

Zawarto porozumienie ws. mostu energetycznego Polska-Litwa

Samorządowcy z Suwalszczyzny i inwestor, którym jest PSE Operator SA podpisali w Suwałkach list intencyjny o współpracy przy realizacji tzw. mostu energetycznego Polska-Litwa... więcej >>

Powstanie stacja testów systemów sterowania do elektrowni wiatrowych

W Szczecinie powstanie pierwsza w kraju stacja testów systemów sterowania do elektrowni wiatrowych. Koszt inwestycji to 10 mln zł. Inwestycja powstanie końca roku... więcej >>

Pierwsza elektrownia jądrowa uruchomiona zostanie w 2025 r.

Z nowej strategii Polskiej Grupy Energetycznej wynika, że pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce, o mocy ok. 3000 MW, zostanie uruchomiona w 2025 r. PGE będzie większościowym akcjonariuszem tej siłowni. Dotychczas planowano uruchomienie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej na rok 2020... więcej >>

Enea kupiła połączenie energetyczne Polska-Białoruś

„Gazeta Wyborcza” poinformowała, że Enea kupiła od firmy Heat Engineering Poland połączenie energetyczne Polska - Białoruś pomiędzy Wólką Dobryńską a Brześciem... więcej >>

Produkcja węgla kamiennego spadła, a brunatnego wzrosła

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja węgla kamiennego spadła w 2011 r. o 0,4 proc. do 76,27 mln ton, a produkcja węgla brunatnego wzrosła o 11,3 proc. do 62,78 mln ton... więcej >>

Redukcja emisji CO2 o 30 proc. do 2020 r. ma kosztować mniej

Komisja Europejska finalizuje analizę kosztów zwiększenia celu redukcji emisji CO2 z 20 do 30 proc. do 2020 roku. Z projektu, do którego dotarł Reuters, wynika, że w ocenie KE zwiększenie celu redukcji będzie kosztować kraje UE mniej niż wcześniej szacowano... więcej >>

W Niemczech padł rekord inwestycji w fotowoltaikę

W Niemczech, w grudniu ubiegłego roku, moc źródeł fotolotnicznych wzrosła o 3GW. W całym 2011 r. wartość ta wzrosła o 7,5GW... więcej >>

Rosja osiągnęła rekordowe wydobycie gazu

W ubiegłym roku wydobycie gazu ziemnego w Rosji sięgnęło rekordowego poziomu 670,5 mld m sześć i było wyższe o 3,5 proc w porównaniu do 2010 roku... więcej >>

Po Warszawie będą jeździć elektryczne taksówki

W Warszawie powstanie nowa korporacja EcoCar System, która zamierza wysłać na stołeczne ulice 130 ekologicznych aut - 15 elektrycznych i 115 na gaz LPG. Do końca roku planuje mieć 500 pojazdów w tym 150 elektrycznych... więcej >>

Światowa branża OZE jest warta trylion dolarów

„Rzeczpospolita” pisze, że według Bloomberg New Energy Finance wartość inwestycji w OZE na całym świecie przekroczyła już trylion dolarów... więcej >>

Rosjanie są zainteresowani budową polskiej elektrowni jądrowej

„Rzeczpospolita” informuje, że rosyjska firma Rosatom zapowiedziała złożenie oferty na budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Uważa, że zrobi to znacznie taniej niż konkurenci... więcej >>

Węgiel jest podstawowym paliwem polskiej energetyki

„Puls Biznesu” w oparciu o dane PSE Operator pisze, że w ubiegłym roku 57,05 proc. energii elektrycznej wyprodukowały elektrownie opalane węglem kamiennym, 31,64 proc. elektrownie opalane węglem brunatnym, 5,71 proc. przemysłowe, 2,67 proc. elektrownie wodne, 2,09 proc. gazowe i zaledwie 0,84 proc. wiatrowe... więcej >>

Przetarg na kampanię informacyjną o energetyce jądrowej jest ważny

Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że rozstrzygnięcie przetargu na kampanię informacyjną o energetyce jądrowej jest prawomocne, nikt w przewidzianym terminie nie złożył odwołania... więcej >>

PGNiG nie martwi się o gaz na zimę

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że zwiększając import z Niemiec i kupując gaz w Czechach, PGNiG zapewni pełne pokrycie zapotrzebowania na to paliwo zimą... więcej >>

Energia z elektrowni z instalacją CCS jest dużo droższa

Zgodnie z raportem Global CCS Institute, który porównuje koszty energii elektrycznej z elektrowni wyposażonych w instalacje CCS z innymi źródłami, koszt energii elektrycznej z elektrowni węglowej wyposażonej w instalacje CCS zdecydowanie droższy... więcej >>

Węgla będzie więcej

„Rzeczpospolita” pisze, że wszystko wskazuje na to, że wydobycie węgla kamiennego w Polsce w tym roku spadanie, ale już od 2012 roku może zacząć rosnąć, a 2014 roku przekroczy 80 mln ton... więcej >>

Mieszkańcy woj. pomorskiego w większości popierają budowę elektrowni jądrowej

„Polska Dziennik Bałtycki” pisze, że 59 procent mieszkańców województwa pomorskiego popiera budowę elektrowni jądrowej. Badanie zostało przeprowadzone w latach 2010-2011... więcej >>

Zimne rejony świata też mogą produkować energię ze słońca

Cytowani przez Science Daily naukowcy, poszukujący najlepszych rejonów dla instalacji solarnych sugerują, że ilość słońca, jaka dociera do Himalajów, Andów, a nawet do Antarktyki daje tym rejonom szansę korzystania z energii słonecznej... więcej >>

Paliwo z palmy olejowca gwinejskiego biomasą na cele energetyczne

Urząd Regulacji Energetyki określił parametry paliwa uzyskiwanego z palmy olejowca gwinejskiego. Przypomniał także kryteria, zgodnie z którymi paliwa lub odpady mogą być uznane za biomasę... więcej >>

To jeszcze nie czas na samochody elektryczne

„Rzeczpospolita” pisze, że popyt na samochody z napędem elektrycznym zacznie zdecydowanie rosnąć dopiero po 2020 roku. Wynika to z badania przeprowadzonego wśród szefów europejskiego sektora motoryzacyjnego... więcej >>

Sprzedawcy energii coraz bardziej interesują się mniejszymi firmami

„Puls Biznesu” pisze, że sektor MSP staje się coraz bardziej atrakcyjny dla sprzedawców energii. Klienci z tej grupy mają już dostęp do bardzo zróżnicowanej oferty... więcej >>

Siemens wycofuje się z energetyki jądrowej

Szef koncernu Siemens Peter Loescher w wywiadzie dla tygodnika „Der Spiegel” zapowiedział, że jego firma całkowicie wycofa się z energetyki jądrowej... więcej >>

Polaków nie interesują tańsi sprzedawcy energii

Po trzech latach liberalizacji rynku energii Polska jest w tyle za Czechami, ale wyprzedza Węgry. W Czechach mieszka tylko 10 mln ludzi, ale aż 54 tys. zmieniło sprzedawcę energii. Na taki krok zdecydowało się też 42 tys. firm... więcej >>

Przyszłym roku nie będzie większych zmian cen energii

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk poinformował, że w 2012 roku nie spodziewa się większych zmian w cenach energii dla gospodarstw domowych... więcej >>

Rozpoczęły się prace przy najgłębszym w kraju odwiercie

W okolicach Kutna rozpoczęły się prace przy wierceniu najgłębszego w kraju odwiertu w poszukiwaniu gazu ziemnego. Założona głębokość otworu to ok. 6500 m... więcej >>

Zniesiono egzaminy dla energetyków

Posłowie uchwalili zmianę w Prawie energetycznym, która częściowo likwiduje okresowe egzaminy dla pracowników elektroenergetyki, ciepłownictwa i gazownictwa... więcej >>

Większość Polaków jest przeciwko budowie elektrowni jądrowej

Z sondażu TNS OBOP wynika, że 51 proc. Polaków jest przeciwnych budowaniu w Polsce elektrowni jądrowych. Zwolennikami budowy jest 35 proc. badanych, a 14 proc. nie ma zdania... więcej >>

Od września koniec produkcji żarówek 60 W

„Rzeczpospolita” przypomina, że z początkiem września, zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, zakończy się produkcja tradycyjnych żarówek o mocy 60 W, a ich sprzedaż będzie kontynuowana tylko do wyczerpania zapasów magazynowych... więcej >>

GUS: Produkcja energii wzrosła

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja energii elektrycznej wzrosła w pierwszym półroczu 2011 roku o 5,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, zaś w samym czerwcu wzrosła o 4,7 proc. r/r... więcej >>

W Polsce są średnie ceny energii na tle Europy

Według ekspertów Centrum Analiz Gospodarczych agencji RIA Nowosti, ceny energii w Polsce należą do średnich w Europie. Najmniej płacą za nią odbiorcy na Ukrainie i Białorusini, a najwięcej w Danii i Niemczech... więcej >>

Uruchomiono Europejski Fundusz Efektywności Energetycznej

Komisja Europejska, Europejski Bank Inwestycyjny, Cassa Depositi e Prestiti i Deutsche Bank ogłosiły w Brukseli uruchomienie Europejskiego Funduszu Efektywności Energetycznej (European Energy Efficiency Fund – EEEF)... więcej >>

Wieś będzie miała szansę lepiej wykorzystywać energię odnawialną

W resorcie rolnictwa powstał zespół ds. rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich. Jego zadaniem jest m.in. opracowanie modelowych rozwiązań pozwalających na wytwarzania energii ze szczególnym uwzględnieniem biomasy... więcej >>

Energia i gaz w UE drożeją

Z opublikowanych danych unijnego biura statystycznego Eurostat wynika, że ceny energii dla gospodarstw domowych wzrosły w państwach Unii Europejskiej średnio o 5,1 proc. w II połowie 2010 r. w stosunku do II połowy 2009 r., zaś ceny gazu o 7,7 proc... więcej >>

Nie będzie gwałtownego wzrostu cen energii

Najnowszej wieloletniej prognozy przygotowanej przez analityków PGE wynika, że nie będzie gwałtownego wzrostu cen energii po roku 2013, kiedy to jej producenci zaczną płacić za uprawnienia do emisji CO2... więcej >>

Bank Światowy pożyczy Polsce 750 mln euro na rozwój energetyki odnawialnej

Bank Światowy i Ministerstwo Finansów podpisały umowę o 750 mln euro pożyczki na wsparcie polskiego programu poprawy efektywności energetycznej i rozwoju energetyki ze źródeł odnawialnych... więcej >>

Gaz z łupków za dwa lata?

Wiceprezes PGNiG Marek Karabuła podczas konferencji „Nowe metody i technologie w geologii naftowej, wiertnictwie i gazownictwie” deklarował, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce, aby w ciągu dwóch lat pojawił się pierwszy gaz ze złóż łupkowych... więcej >>

Presja na wykorzystywanie drewna do celów energetycznych będzie rosła

„Rzeczpospolita” informuje, że w związku z unijnymi wymaganiami odnośnie produkcji energii ze źródeł odnawialnych, będzie rosła presja na wykorzystywanie drewna do celów energetycznych... więcej >>

Zapowiada się rekordowy import węgla

„Rzeczpospolita” informuje, że elektrownie wobec większego zapotrzebowania na energię chcą kupić więcej węgla, ale krajowe kopalnie w większości nie są w stanie realizować zwiększonych dostaw... więcej >>

Produkcja energii jest najbardziej opłacalna

Z danych ARE wynika, że rok 2010 ponownie okazał się najbardziej zyskowny dla wytwórców energii elektrycznej. Elektrownie z rentownością ponad 19 proc. były ponad dwukrotnie bardziej zyskowne niż cały sektor (7,3 proc.)... więcej >>

Rosja posiada ok. 35 proc. światowych zasobów paliwowych

„Rzeczpospolita” pisze, że według władz Rosji, w należącej do tego kraju części Morza Kaspijskiego zalega 2,95 mld t ropy i 3,1 bln m3 gazu... więcej >>

Energetyka wiatrowa poszukuje pracowników

„Puls Biznesu” pisze, że w połowie kwietnia w największych internetowych portalach związanych z rynkiem pracy znajdowało się ponad 120 ofert z energetyki wiatrowej... więcej >>

Elektrownie i elektrociepłownie zawodowe przekroczyły limity emisji CO2

„Rzeczpospolita” pisze, że zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, elektrownie zawodowe wyemitowały w ubiegłym roku w sumie 117,3 mln ton CO2, podczas gdy ich limit wynosił 113 mln ton... więcej >>

Zużycie energii elektrycznej w marcu wzrosło o 2,4 proc. rdr

Z danych PSE Operator wynika, że zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło w marcu 2011 r. o 2,4 proc. rdr i wyniosło 13.947 GWh... więcej >>

Polacy chcą zatrudniać się w energetyce

Z badania firmy Randstad wynika, że połowa Polaków chciałaby pracować w branży energetyczno-ciepłowniczej. Polacy cenią sobie w niej stabilność finansową i zatrudnienia... więcej >>

Tylko odbiorcy przemysłowi zmieniają sprzedawców energii

Według danych z ostatniego monitoringu rynku przeprowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki, do końca stycznia 2011 roku z prawa zmiany sprzedawcy energii elektrycznej skorzystało 8 280 odbiorców przemysłowych i tylko 1 313 indywidualnych... więcej >>

W ramach Godziny dla Ziemi zgasło światło

Na 60 minut w ciemności pozostało kilkadziesiąt budynków w Warszawie i kilkaset w całej Polsce, dla poparcia ochrony klimatu. Przez wyłączenie światła można było przyłączyć się do akcji ekologów z WWF – „Godzina dla Ziemi”... więcej >>

Stacja „Stadion” została uruchomiona

RWE Stoen Operator uruchomił Stację „Stadion”, kolejną inwestycję w ramach długofalowego programu inwestycyjnego, który ma na celu rozwój sieci energetycznej Warszawy... więcej >>

Do elektrociepłowni trafiło prawie 90 tys. warszawskich choinek

Prawie 90 tys. choinek, wyrzuconych po świętach przez mieszkańców Warszawy do śmietników, posłużyło do produkcji ciepła i prądu w Elektrociepłowni Żerań... więcej >>

URE nałożyło ponad 30 milionów złotych kar za nieprzestrzeganie obowiązków

Od 1 lipca do 31 grudnia 2010 r. przedsiębiorstwom nie wywiązującym się z ustawowych obowiązków Prezes URE wymierzył kary na łączną kwotę prawie 30,5 mln złotych... więcej >>

Węgiel będzie droższy o akcyzę

Z początkiem przyszłego roku kończy się okres przejściowy na wprowadzenie akcyzy na węgiel, zwolniony z tego podatku może być tylko ten wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji... więcej >>

Dynamiczny rozwój fotowoltaiki

Według Europejskiej Agencji Środowiska w najbliższych latach w Unii Europejskiej nastąpi gwałtowny rozwój produkcji energii elektrycznej z energii słonecznej... więcej >>

Efektywność energetyczna będzie kosztowna

Wszystko wskazuje na to, że w styczniu przyszłego zacznie obowiązywać ustawa o efektywności energetycznej. Wprowadzenie jej w życie będzie kosztowało odbiorców energii nawet 2 mld zł... więcej >>

Prezes URE w Radzie Dyrektorów CEER

W dniu 1 lutego 2011 roku, podczas pierwszego dnia Zgromadzenia Ogólnego CEER, Prezes URE Marek Woszczyk został wybrany na Wiceprzewodniczącego Rady Dyrektorów stowarzyszenia. Marek Woszczyk jest pierwszym Polakiem, wybranym do władz CEER... więcej >>

Polskiego węgla jest coraz mniej

Zapotrzebowanie na węgiel kamienny w Polsce nie maleje, ale jego wydobycie systematycznie spada. W ubiegłym roku znów było niższe niż rok wcześniej... więcej >>

PGNiG sprzedało w 2010 r. 14,4 mld m sześc. gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) sprzedało rekordową ilość ok. 14,4 mld m sześc. gazu w 2010 r. W IV kwartale ub.r. spółka sprzedała ok. 4,4 mld m sześc. błękitnego paliwa... więcej >>

Ministerstwo gospodarki chce zmniejszyć wsparcie dla OZE

Dyrektywa UE dot. OZE powinna zostać wdrożona do 5 grudnia ubiegłego roku. Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika jednak, że ministerstwo gospodarki w najbliższych miesiącach nie zakończy pracy nad nową ustawą... więcej >>

Powszechny samochód elektryczny za pięć lat

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że według firmy KPMG, samochód elektryczny, na który będzie stać będzie przeciętnego użytkownika nie pojawi się na rynku wcześniej niż za pięć lat... więcej >>

W Polsce jest dużo zasobów geotermalnych

Prof. dr hab. inż. Jacek Zimny, zastępca kierownika Katedry Energetyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” powiedział, że Polska ma największe zasoby geotermalne w Europie w przeliczeniu na mieszkańca... więcej >>

Przyjęto porozumienie klimatyczne

Delegaci z prawie 200 krajów obradujący pod egidą ONZ w meksykańskim kurorcie Cancun przyjęli porozumienie przewidujące serię mechanizmów w ramach walki ze zmianami klimatycznymi... więcej >>

Energia elektryczna będzie coraz droższa

Przeciętny Polak płaci rocznie 1200 zł za energię elektryczną. „Metro” prognozuje, że w przyszłym roku najprawdopodobniej zapłaci o ok. 100 zł więcej, a do 2020 r. rachunki za energię wzrosną o połowę... więcej >>

Sieci przesyłowe energii w UE będą kosztować 200 mld euro

Komisja Europejska poinformowała, że sieci przesyłowe i połączenia energetyczne, które zapewnią zintegrowanie rynku energii w UE będą kosztować 200 mld euro. Połowę miałby zapewnić sektor prywatny, połowę będą stanowić środki publiczne... więcej >>

Ubezpieczono budowę terminalu LNG

Budowa terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu została ubezpieczona na 4,5 mld zł. Podpisano już umowę w tej sprawie z konsorcjum ubezpieczeniowym, którego liderem jest PZU SA... więcej >>

Powstała Światowa Federacja Smart Grid

Stowarzyszenia na rzecz inteligentnych sieci z Indii, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej, Australii, Irlandii oraz Kanady powołały Światową Federację na rzecz Inteligentnych Sieci - Global Smart Grid Federation (GSGF)... więcej >>

Energetyka jest najbardziej przyszłościową branżą

Bank Danych o Inżynierach (BDI) w sondzie internetowej zapytał Polaków, jaka branża jest najbardziej przyszłościowa w Polsce. Okazało się, że energetyka. Udział w ankiecie wzięło 696 osób... więcej >>

UE realizuje cele redukcyjne

Z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) wynika, że Unia Europejska jest na właściwej drodze do osiągnięcia 20 procentowej redukcji emisji CO2 do roku 2020 w ramach protokołu z Kioto... więcej >>

Wydobycie przemysłowe gazu łupkowego ruszy za 10-15 lat

Przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego szacują, że wydobycie gazu łupkowego w Polsce na skalę przemysłową będzie możliwe najwcześniej za ok. 10-15 lat. Rozpoczynająca się obecnie faza rozpoznania złóż zajmie około pięciu lat... więcej >>

Promocją energetyki jądrowej zainteresowanych jest 12 firm

Piotr Żbikowski z biura prasowego Ministerstwa Gospodarki poinformował, że 12 firm jest zainteresowanych prowadzeniem kampanii informacyjnej na temat energetyki jądrowej. Resort chce wydać na to 22 mln zł do końca 2012 roku... więcej >>

Zabraknie nam gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oficjalnie poinformowało, że tej zimy zabraknie gazu. Spółka szacuje, że w tym roku w krajowym bilansie gazowym zabraknie minimum 1,5 mld m3, a pierwsze problemy pojawią się już pod koniec przyszłego miesiąca... więcej >>

Kondycja finansowa polskiego ciepłownictwa pogarsza się

Urząd Regulacji Energetyki opracował raport, który dotyczy wyników sektora ciepłowniczego w 2009 r., którego przychody wyniosły w 2009 r. 14,6 mld zł i były o blisko 9 proc. wyższe niż przed rokiem... więcej >>

O 20 proc. może stanieć energia

Okazuje się, że istnieje prosty sposób na oszczędności przy zakupie energii elektrycznej. Wystarczy, że przedsiębiorcy i gminy stworzą tak zwane grupy zakupowe i mogą negocjować niższe stawki... więcej >>

Nie kupimy już żarówki 75-watowej

Zgodnie z unijnym programem oszczędzania, z początkiem września pożegnaliśmy się z żarówkami o mocy 75 Wat. We wrześniu ubiegłego roku z produkcji zostały wycofane żarówki 100-watowe... więcej >>

Sudan planuje inwestycje w energetykę

„Rzeczpospolita” pisze, że jedynie 20 procent Sudanu ma dostęp do energii elektrycznej. Z tego powodu kraj ten planuje inwestycje w elektrownie węglowe oraz jądrowe... więcej >>

Ruszyły przygotowania do budowy elektrowni jądrowej

Polskie firmy budowlane przygotowują się do udziału w przedsięwzięciu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju. „Rzeczpospolita” pisze, że mogą wykonać nawet połowę praca budowlanych w ramach tego projektu... więcej >>

Zaoszczędzono sporo energii

„Rzeczpospolita” pisze, że według szacunków producentów źródeł światła, w wyniku wycofania ze sprzedaży od września ubiegłego roku żarówek o mocy 100 W udało się zaoszczędzić aż 10 proc. energii elektrycznej zużywanej na oświetlenie w polskich gospodarstwach domowych... więcej >>

Ogłoszono przetarg na kampanię informacyjną o energetyce jądrowej

Ministerstwo Gospodarki ogłosiło przetarg na kampanię informacyjną o energetyce jądrowej. Zainteresowane jej przeprowadzeniem firmy mogą składać zgłoszenia do 3 września... więcej >>

PGNiG w 2010 wyda na poszukiwanie gazu łupkowego 100 mln zł

PGNiG w tym roku zamierza wydać na poszukiwanie gazu łupkowego około 100 mln zł, a w przyszłym roku 150 mln zł... więcej >>

PGNiG chce mieć własny gazoport

Wszystko wskazuje na to, że w Polsce mogą powstać dwa gazoporty: terminal LNG w Świnoujściu budowany przez Polskie LNG oraz terminal CNG nad Zatoką Pucką realizowany przez PGNiG... więcej >>

PGNiG wyda miliony na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w 2010 r.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zainwestuje w tym roku ponad 100 mln zł w poszukiwania gazu niekonwencjonalnego, z kwoty ok. 660 mln zł przeznaczonych tym roku na poszukiwania gazu ziemnego w Polsce... więcej >>

Zespół ds. polityki bezpieczeństwa energetycznego został zlikwidowany

Premier Donald Tusk zlikwidował zespół ds. polityki bezpieczeństwa energetycznego, a w jego miejsce szef rządu powołał międzyresortowy zespół ds. realizacji polityki energetycznej Polski do 2030 r., którym kieruje już wicepremier Waldemar Pawlak... więcej >>

Polacy nie wiedzą, że mogą zmienić operatora

Prezes URE Mariusz Swora powiedział, że aż 89 proc. Polaków nie wie, że może zmienić sprzedawcę energii elektrycznej. W lipcu Urząd rozpoczyna w tej sprawie kampanię informacyjną... więcej >>

Unia Europejska będzie importować energię elektryczną

Komisarz europejski Guenther Oettinger po spotkaniu z ministrami do spraw energii Maroka, Algierii i Tunezji poinformował, że w ciągu pięciu lat Europa zacznie importować z północnej Afryki energię elektryczną pochodzącą z elektrowni słonecznych... więcej >>

W Otwocku będą się kształcić kadry dla energetyki jądrowej

W Instytucie Problemów Jądrowych w Świerku podpisano list intencyjny deklarujący wolę utworzenia w otwockim Zespole Szkół nr 2 klasy patronackiej IPJ kształcącej kadry techniczne na potrzeby programu budowy energetyki jądrowej w Polsce... więcej >>

Czesi bez problemu zmieniają sprzedawców energii

Z raportu czeskiego operatora rynku energii elektrycznej OTE wynika, że coraz więcej czeskich firm i odbiorców zmienia sprzedawcę energii... więcej >>

Nie ma porozumienia ws. solidarności energetycznej w UE

Negocjacje europosłów i przedstawicieli rządów państw Unii w sprawie przepisów gwarantujących bezpieczeństwo energetyczne i europejską solidarność gazową zakończyły się barkiem porozumienia... więcej >>

W Polsce są najwyższe podwyżki cen energii

Ze statystyk przedstawionych przez Eurostat wynika, że energia elektryczna drożeje w Polsce najbardziej w całej Unii Europejskiej. W latach 2008-2009 ceny w Polsce wzrosły o 17,9 proc., podczas gdy w UE spadły średnio o 1,5 proc... więcej >>

Powstaną budynki o prawie zerowym zużyciu energii

Parlament Europejski przyjął dyrektywę, zgodnie z którą po roku 2020 wszystkie nowe budynki mają spełniać zaostrzone wymagania dotyczące ich charakterystyki energetycznej... więcej >>

Unijna komisarz chce bardziej ograniczyć emisję CO2

„Rzeczpospolita” napisała, że unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard chce zwiększenia o 10 proc. unijnego celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla na 2020 rok... więcej >>

Europejskie miasta będą redukować emisję dwutlenku węgla

Ponad 500 miast i miejscowości w Europie, w tym cztery z Polski chce przodować w walce ze zmianami klimatycznymi i zobowiązało się, że zredukuje emisję dwutlenku węgla o więcej niż wprowadzony przez UE cel, czyli 20 proc... więcej >>

Udał się pilotażowy program zgazowania węgla pod ziemią

Pilotażowa próba podziemnego zgazowania węgla, prowadzona w kwietniu w Kopalni Doświadczalnej „Barbara” w Mikołowie zakończyła się sukcesem. Uzyskane w takim procesie gazy mogłyby być wykorzystane w energetyce lub przemyśle chemicznym... więcej >>

W Polsce energia jest droga

„Rzeczpospolita” pisze, że przy uwzględnieniu siły nabywczej, energia dla gospodarstw domowych w Polsce jest jedną z najdroższych w całej Unii. Drożej płacą za nią tylko mieszkańcy czterech państw Unii... więcej >>

Energetyka wciąż nie wykorzystuje unijnych środków

Energetyka wykorzystała dotychczas zaledwie 2,8 proc. środków z programu „Infrastruktura i środowisko”, czyli 162 mln zł z 6,9 mld zł... więcej >>

Europa zainwestuje w sieci inteligentne miliardy euro

Unia dla Koordynacji Przemysłu Energii Elektrycznej (UCTE) szacuje, że w ciągu najbliższych 25 lat na budowę nowych sieci przesyłowych energii elektrycznej i gazu w Europie, trzeba będzie wydać ok. 300 mld euro... więcej >>

Spadnie udział węgla jako źródła ciepła

Jak wynika z prezentowanych przez „Rzeczpospolitą” przewidywań Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, za 10 lat znacznie spadnie udział węgla jako paliwa w źródłach ciepła w sieciach centralnego ogrzewania, a na znaczeniu zyskają źródła odnawialne... więcej >>

Azja i Europa Wschodnia potrzebują ogromnych inwestycji

Bank Światowy szacuje, że energetyka w Azji i Europie Wschodniej potrzebuje inwestycji o wartości ponad 3 bln dolarów. Sama elektroenergetyka potrzebuje 1.5 bln dolarów... więcej >>

Żarówki o mocy 75 Wat zostaną we wrześniu wycofane ze sprzedaży

We wrześniu ze sprzedaży zostaną wycofane żarówki o mocy 75 W. Zgodnie z unijnym programem oszczędzania energii we wrześniu ubiegłego roku ze sprzedaży wycofane zostały żarówki matowe i 100-watowe... więcej >>

Polacy uważają, że energetyka powinna być państwowa

Z raportu „Energetyka: Trudna prywatyzacja”, przygotowanego przez firmę On Board PR Ecco Network na podstawie badań firmy PBS DGA wynika, że 65 proc. Polaków jest zdania, iż przedsiębiorstwa energetyczne powinny pozostać w rękach Skarbu Państwa... więcej >>

Polacy nie wiedzą jak zmienić sprzedawcę energii

„Rzeczpospolita” pisze, że z badań ankietowych przeprowadzonych w lutym przez PBS DGA wynika, że około 90 proc. Polaków nie wie jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej... więcej >>

Energia drożała bardziej niż inne produkty

Wzrost cen energii elektrycznej wraz z kosztami jej dostawy jest znacznie wyższy od średniego wzrostu cen innych artykułów i usług konsumpcyjnych... więcej >>

Rząd liczy na 1 mld euro ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2

Minister środowiska Andrzej Kraszewski poinformował, że polski rząd liczy na uzyskanie do 1 mld euro ze sprzedaży nadwyżek uprawnień do emisji CO2, tak zwanych jednostek AAU (assigned amount units) do 2012 roku... więcej >>

Polacy o budowie elektrowni jądrowej

Z badań opinii społecznej przeprowadzonych przez GFK Polonia na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że jedynie 42 proc Polaków popiera budowę elektrowni jądrowej w naszym kraju... więcej >>

Zaczyna się opłacać zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

„Puls Biznesu” pisze, że kiedy w ubiegłym roku ceny energii elektrycznej dla odbiorców instytucjonalnych znów wzrosły, a kryzys zmusił firmy do redukcji kosztów, zaczęły one znów szukać oszczędności na rynku energii elektrycznej... więcej >>

Na świecie trwają prace nad 53 reaktorami jądrowymi

Na świecie buduje się obecnie 53 reaktory jądrowe o łącznej mocy ponad 50 GW. Zaplanowana jest budowa 136 kolejnych... więcej >>

Ruszają badania polskich złóż uranu

Rozpoczynają się badania polskich złóż uranu. Przeanalizowane zostaną wszystkie dane gromadzone po 1945 roku, oraz opracowana zostanie metodologia rozpoznawania nowych złóż... więcej >>

Choinki posłużą do ogrzania Warszawy

Drzewka choinkowe,, wyrzucane po świętach przez mieszkańców Warszawy do śmietników, posłużą do produkcji ciepła i energii elektrycznej w Elektrociepłowni Żerań... więcej >>

Śląsk będzie drugim Zagłębiem Ruhry?

Na zlecenie Unii Europejskiej śląskie firmy, uczelnie i instytuty badawcze, opracują ekologiczne technologie produkcji energii z węgla. Obok Zagłębia Ruhry, Śląsk będzie drugim największym w Europie regionem, w którym prowadzone będą badań w tej dziedzinie... więcej >>

Rusza kampania promująca energetykę jądrową

Dziennik „Polska” dowiedział się, że za kilka tygodni ruszy kampania rządowa, która ma przekonać Polaków do elektrowni jądrowych jako bezpiecznego źródła energii. Na przeprowadzenie kampanii rząd chce przeznaczyć 40 mln zł w ciągu czterech lat... więcej >>

Polska wyraziła gotowość do redukcji CO2 o 30 proc.

Premier Donald Tusk powiedział, że Polska jest gotowa uczestniczyć w projekcie redukcji emisji CO2 o 30 proc., ale zastrzegł, iż strona polska będzie ten projekt dostosowywać do realnych możliwości naszego kraju... więcej >>

Trzeba uważać na lampki świąteczne

Komisja Europejska ostrzega, że aż 30 proc. lampek świątecznych zbadanych w pięciu krajach Unii Europejskiej stanowi „poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa” w domu, grożąc pożarem albo porażeniem prądem... więcej >>

Billboardy mają poprawić wizerunek górnictwa

Kilkadziesiąt billboardów z wizerunkiem górnika, oświetlającego promieniami swojej lampki Warszawę, będzie można przez najbliższe dwa tygodnie zobaczyć w śląskich miastach. To pierwsza tego typu kampania promocyjna górnictwa węgla kamiennego... więcej >>

Na wypełnienie klimatycznych zobowiązań trzeba 100 mld zł

„Rzeczpospolita” pisze, że wypełnienie zobowiązań unijnego pakietu energetyczno- klimatycznego wymaga zainwestowania ponad 100 mld zł w odnawialne źródła energii... więcej >>

100 miliardów USD na inwestycje w energetykę

Minister ds. ropy naftowej Arabii Saudyjskiej Ali al-Naimi zapowiedział, że jego państwo zainwestuje ok. 100 miliardów USD w unowocześnienie i rozwinięcie swoich pól naftowych i gazowych... więcej >>

Premier Tusk ogłasza start polskiego programu jądrowego

Premier Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym w Paryżu powiedział, że współpraca między Polską a Francją to prawdziwy start programu jądrowego w Polsce... więcej >>

Nowoczesne centra energetyczne ma olimpiadę w Londynie

Na potrzeby londyńskiej wioski olimpijskiej oraz dzielnicy Stratford City zostaną zbudowane dwa innowacyjne, zasilane gazem ziemnym oraz biomasą centra energetyczne... więcej >>

Elektryczne Hondy będą jeździć w Europie i Japonii

Szef Hondy Takanobu Iko zapowiedział, że samochody na baterie wyjadą na japońskie i europejskie ulice. Konkretnej daty jednak nie podano... więcej >>

Stocznia Północna: Prom napędzany LNG

Do prób morskich przygotowywany jest zbudowany przez Stocznię Północną w Gdańsku dwustronny prom pasażersko - samochodowy posiadający unikatowy napęd hybrydowy, który umożliwia wykorzystywanie zarówno oleju napędowego, jak i skroplonego gazu ziemnego LNG... więcej >>

Kartel producentów transformatorów mocy został ukarany

Komisja Europejska nałożyła karę w wysokości 67,6 mln euro na japońskich i europejskich producentów transformatorów mocy, którzy stworzyli kartel. Chodzi o firmy: ABB, AREVA T&D, ALSTOM, Fuji Electrics, Hitachi i Toshiba... więcej >>

Gazprom uruchomi własną sieć supermarketów i barów

Rosyjski koncern paliwowy Gazprom uruchomi własną sieć supermarketów i barów szybkiej obsługi. Sieć ma się nazywać Naraschwat (Rozchwytywanie). Będzie obliczona na klasę średnią... więcej >>

Powstał film o węglu

TVL-ODRA Lubin we współpracy z Porozumieniem Producentów Węgla Brunatnego zrealizowała film pt. „Nie taki węgiel straszny”, którego akcja toczy się w KWB „Turów” i okolicznych miejscowościach – Bogatyni, Sieniawce i Zgorzelcu... więcej >>

OZE zmniejszy bezrobocie

Z raportu Europejskiej Rady Energii Odnawialnej (EREC) oraz Greenpeace wynika, że w 2020 roku liczba osób zatrudnionych w sektorze odnawialnych źródeł energii wyniesie na świecie 9,1 mln... więcej >>

Odkryto ogromne złoża gazu u wybrzeży Wenezueli

Hiszpański koncern Repsol YPF odkrył u wybrzeży Wenezueli gigantyczne złoża gazu. W złożu Cardon 4 znajduje się około 200 mld m sześc. gazu... więcej >>

Unia Europejska współfinansuje wydatki na walkę z zmianami klimatu

Raport UE, przygotowany na konferencję klimatyczną, która odbędzie się w grudniu w Kopenhadze głosi, że Unia Europejska może sfinansować około 30 procent wydatków na walkę ze zmianami klimatycznymi... więcej >>

Elektrownie atomowe na świecie budowane są przez polskie firmy

„Gazeta Prawna” pisze, że polskie firmy uczestniczą obecnie w budowie czterech zagranicznych elektrowni atomowych... więcej >>

Do roku 2030 powstaną w Polsce co najmniej trzy elektrownie atomowe

Dyrektor departamentu energii jądrowej w MG Zbigniew Kamieński powiedział, że MG zakłada 6-8 proc. udziału energii z planowanych elektrowni jądrowych w bilansie energetycznym w 2020 roku i ok. 15 proc. w roku 2030... więcej >>

Niemcy robią zapasy żarówek

Niemcy wykupują ze sklepów tradycyjne żarówki, które wkrótce mają zniknąć z taśm produkcyjnych i półek sklepowych w Unii Europejskiej... więcej >>

W ciągu czterech lat zniknie wiele stacji paliw

W 2009 roku może upaść bardzo wiele stacji paliw... więcej >>

Energia ze szklanych liści

"New Scientist" poinformował, że szklane "liście" mogą wytwarzać energię elektryczną dzięki parowaniu... więcej >>

Polska stocznia zbudowała elektrownię na fale morskie

Stocznia Odys z Gdańska zakończyła budowę dla duńskiego partnera elektrowni, która wykorzystuje siłę fal morskich. Firma zamierza w tym roku rozpocząć budowę tego typu elektrowni o docelowej mocy 6 MW... więcej >>

Wieże dla wiatraków będą produkowane w Stoczni Gdańsk

Plan naprawczy Stoczni Gdańsk, oprócz utrzymania produkcji statków, zakłada również budowę wież dla wiatraków. Na terenie Stoczni Gdańsk przygotowano już lokalizację budowy trzech nowych hal, w których powstawać będą takie wieże... więcej >>

Trwają prace nad paliwem z dwutlenku węgla

Uniwersytet Marii Curie-Składowskiej w Lublinie oraz PGE EC Lublin-Wrotków podpisali list intencyjny w sprawie współpracy dotyczącej wykorzystania odpadowego CO2 emitowanego przez elektrociepłownię... więcej >>

Żarnowiec niemal pewną lokalizacją pierwszej elektrowni atomowej

Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej potwierdza, że istotnie największe szanse na powstanie pierwszej elektrowni atomowej ma Żarnowiec... więcej >>

Rozpoczęły się testy elektrycznych samochodów

W Wielkiej Brytanii rozpoczął się pilotażowy program testowania elektrycznych samochodów. Kierowcy będą je mogli wypożyczyć za darmo i jeździć nimi przez kilkanaście miesięcy... więcej >>

Greenpeace żąda zamknięcia 7 elektrowni jądrowych na trenie Niemiec

Organizacja ekologiczna Greenpeace zażądała od rządu Niemiec zamknięcia siedmiu najstarszych elektrowni nuklearnych w tym kraju. W ocenie organizacji stanowią one zagrożenie, a są wykorzystywane tak rzadko, że nie będzie to miało wpływu na zaopatrzenie w energię... więcej >>

Gazprom ma coraz mniej klientów

W porównaniu do konkurencji wysokie ceny gazu powodują, że Gazprom traci odbiorców w Europie Zachodniej... więcej >>

Kryzys pomaga oszczędzać energię

„Rzeczpospolita” pisze, że kryzys oraz wysokie ceny energii skłaniają firmy do podjęcia kroków zmierzających do obniżenia jej zużycia i firmy energetyczne pomagają odbiorcom w tym procesie... więcej >>

Chiny wzywają bogate kraje do redukcji emisji CO2

Według przedstawicieli chińskiego rządu bogate kraje powinny zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych do 2020 roku o 40 proc. w stosunku do poziomów z lat 90. w ramach nowego paktu klimatycznego i pomóc krajom rozwijającym się... więcej >>

Powołano do życia konsorcjum „Polskie Sieci Morskie”

W Warszawie 13 maja powołano konsorcjum „Polskie Sieci Morskie”, w celu zaprojektowania, wybudowania i eksploatacji Systemu PSM, czyli sieci podmorskich kablowych linii przesyłowych wysokiego napięcia oraz stacji elektroenergetycznych na Bałtyku... więcej >>

Morze Północne zostanie magazynem dla CO2

Morze Północne ze względu na porowatą strukturę skał pod morskim dnem i infrastrukturę pozostałą po eksploatacji pól naftowych i gazowych może na długie lata stać się miejscem składowania milionów ton dwutlenku węgla z europejskich elektrowni... więcej >>

W Gdańsku powstał supergazowiec

W Stoczni Północnej, spółce z grupy Gdańskiej Stoczni Remontowej, powstał pierwszy na świecie niewielki gazowiec, przystosowany zarówno do przewozu LNG, jak i gazu LPG... więcej >>

Przeciętny Polak przyczynia się do emisji 8,3 ton CO2 rocznie

Przeciętny Polak przyczynia się do emisji 8,3 ton CO2 rocznie. Jednak Fundacja Nasza Ziemia przekonuje, że każdy może przyczynić się do zmniejszenia tej emisji, stosując specjalny kalkulator emisji CO2... więcej >>

Brytyjczycy coraz intensywniej elektryfikują motoryzację

Brytyjski rząd jako pierwszy na świecie zacznie na poważnie propagować samochody elektryczne. Będzie płacił ich właścicielom... więcej >>

Trwają prace nad interaktywną mapą śląskich bocianich gniazd

Do połowy maja mieszkańcy Górnego Śląska mogą wysyłać energetykom zdjęcia i opisy bocianich gniazd w swojej okolicy. Zebrane informacje posłużą do stworzenia interaktywnej mapy śląskich bocianów... więcej >>

Firmy zaczęły szukać tańszych sprzedawców energii

Znaczące podwyżki cen energii elektrycznej spowodowały, że firmy zaczęły się nareszcie rozglądać za tańszą alternatywą. Najbradziej spektakularnym przypadkiem jest Anwil - chemiczny potentat z Włocławka. Opuścił on gdańską Energę i zamienił ją na PGE... więcej >>

Zwiększa się liczba miejscowości chętnych na elektrownię atamową

Do kancelarii premiera wpływa coraz więcej apeli gmin i województw, aby elektrownię atomową budować właśnie na ich terenie... więcej >>

Japonia kupuje prawa do emisji CO2

Japonia zaproponowała Ukrainie w ramach protokołu z Kioto, że kupi od niej 30 mln ton praw do emisji CO2. Japonia emitująca około 1,37 mld ton CO2 rocznie jest piątym co do wielkości emitentem tego gazu na świecie... więcej >>

Za ponad 20 lat spadnie udział węgla w energetyce

W 2030 roku z węgla kamiennego i brunatnego będzie pochodzić ok. 56-60 proc. wytwarzanej w Polsce energii. Jest to o jedną trzecią mniej niż obecnie...

więcej >>

Zapasy węgla przekroczyły 4 mln ton

Popyt na energię cały czas maleje, a zapasy węgla w elektrowniach przekroczyły już 4 mln ton. Kopalniom zagraża spadek zamówień i coraz bardziej opłacalny import... więcej >>

Cena węgla na świecie spada

Cena węgla energetycznego w portach Amsterdam Rotterdam Antwerpia (ARA) spadła do poziomu 62 – 65 USD. „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że nawet przy obecnym kursie dolara sprzyja to importowi... więcej >>

Świat wyda miliardy na ochronę klimatu

Europejskie centrum badawcze JRC prognozuje, że pomiędzy rokiem 2013, a 2020 globalne wydatki na nowe technologie przyjazne środowisku wyniosą około 666 mld euro, a sam przemysł wyda na ten cel 152 mld euro... więcej >>

Białorusi nie stać na elektrownie jądrową

Niezależni eksperci uważają, że Białorusi nie stać na budowę elektrowni jądrowej w Ostrowcu na granicy białorusko - litewskiej i krytycznie oceniają decyzje tamtejszego ministerstwa energetyki w tej sprawie... więcej >>

Chiny zainwestują 85 mld USD w energetykę

Chiny zamierzają zainwestować w 2009 roku 580 mld juanów, czyli około 85 mld USD w sektor energetyki, w tym także w alternatywne źródła energii jak elektrownie atomowe, słoneczne czy wiatrowe... więcej >>

Szczecin zgasi światło w ramach akcji „Godzina dla Ziemi”

28 marca o godz. 20.30 na godzinę w ciemnościach pogrążą się reprezentacyjne budowle i obiekty na całym świecie. Do akcji włączył się też Szczecin... więcej >>

Czyste powietrze powodem ocieplenia klimatu

W internetowym wydaniu periodyku „Nature Geoscience” napisano, że jedną z przyczyn ocieplenia klimatu w Europie na przestrzeni trzech ostatnich dekad jest spadek liczby mglistych dni, co z kolei wiąże się z poprawą jakości powietrza... więcej >>

Kradzież energii za 28 mln zł

W 2008 roku odbiorcy nielegalnie pobrali energię, która wystarczyłby na rok dla 35 tys. gospodarstw domowych. Ilość kradzionej w Polsce energii przestaje się zwiększać, ale skala zjawiska jest wciąż ogromna... więcej >>

W 2030 r. UE będzie importować 70 proc. surowców energetycznych

Derek Taylor z Dyrekcji Generalnej ds. Energii i Transportu Komisji Europejskiej prognozuje, że w 2030 roku Unia Europejska będzie uzależniona w 70 proc. od importu surowców energetycznych... więcej >>

\"Inteligentne\" liczniki energii pozwolą oszczędzać energię

Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że nawet 100 zł rocznie będzie można zaoszczędzić dzięki wprowadzeniu „inteligentnych” liczników energii elektrycznej... więcej >>

Inżynierowie w energetyce zarabiają najmniej

Jak wynika z raportów płacowych opracowanych przez Bank Danych o Inżynierach, spośród inżynierów zatrudnionych w różnych branżach średnie wynagrodzenie zatrudnionych w energetyce jest najniższe... więcej >>

Jesteśmy skłonni płacić więcej za czystą energię

Jak wynika z sondażu zamówionego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, 60 proc. Polaków uważa, że elektrownie powinny płacić za emisję szkodliwego dwutlenku węgla. Nie zgadza się z tym co piąty ankietowany... więcej >>

Spada popyt na energię

Kryzys finansowy powoli zaczyna dawać o sobie znać także w energetyce. Przedsiębiorstwa energetyczne nie chcą ograniczyć podwyżek cen na 2009 rok. Tłumaczą to niską podażą energii i strategiami handlowymi producentów, którzy nie zawierają kontraktów długoterminowych... więcej >>

Kopalnie sprzedały więcej węgla, niż wydobyły

Okazuje się, że w ciągu trzech kwartałów tego roku kopalnie sprzedały odbiorcom więcej węgla, niż zdołały wydobyć... więcej >>

Brak możliwości na zahamowanie wzrostu cen prądu

„Gazeta Prawna” napisała, że sprzedawcy energii spodziewają się, iż w najbliższych latach cena energii będzie rosła. Odbiorcy krytykują ich szacunki, twierdząc, że firmy energetyczne każą sobie płacić nawet za koszty, których nie poniosły... więcej >>

Rusza program „Cena Gwarantowana”

ENERGA proponuje małym i średnim przedsiębiorstwom, które wezmą udział w programie „Cena Gwarantowana” możliwość zakupu energii elektrycznej po stałej cenie nawet przez 4 lata. Program dotyczy także gazu i ciepła... więcej >>

Do 2020 r. ceny uprawnień do emisji CO2. mogą wzrosnąć czterokrotnie

W opinii francuskiego banku Société Générale, ceny uprawnień do emisji CO2 w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) mogą czterokrotnie wzrosnąć do 2020 r., osiągając 80 euro za tonę... więcej >>

Polska członkiem Międzynarodowej Agencji Energetyki

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Polska została 28. członkiem Międzynarodowej Agencji Energetyki, organizacji zarządzającej międzynarodowymi interwencjami na rynku paliwowym... więcej >>

Ceny energii mogą wzrosnąć

Jeszcze w 2008 roku EnergiaPro Gigawat chce podnieść ceny energii dla gospodarstw domowych. Również Energa Obrót, Enion Energia i Enea zastanawiają się nad złożeniem wniosków do URE o podwyżki cen... więcej >>

Rozpoczęły się konsultacje na temat przyszłego porozumienia w sprawie zmian klimatu

Komisja Europejska uruchomiła publiczne konsultacje w sprawie podejścia Unii Europejskiej do przyszłego globalnego porozumienia w sprawie zmian klimatu w okresie do i po roku 2012, tj. po wygaśnięciu zobowiązań Protokołu z Kioto... więcej >>

Coraz łatwiej zmienić sprzedawcę energii

W opinii prezesa Urzędu Regulacji Energetyki coraz łatwiej można zmienić sprzedawcę energii elektrycznej. Mariusz Swora uważa, że czas potrzebny na dokonanie zmiany firmy, od której kupujemy energię jest krótszy dzięki podjętym niedawno decyzjom... więcej >>

Zwiększa się liczba gospodarstw regularnie płacących za prąd

Urząd Regulacji Energetyki zgromadził wstępne dane za 2007 rok na temat wstrzymania dostaw energii elektrycznej odbiorcom niepłacącym rachunków. Wbrew pozorom spadła liczba gospodarstw odciętych od prądu za nieopłacone za niego rachunki... więcej >>

Oszczędny tryb standby

Podczas posiedzenia komitetu regulacyjnego ds. ekoprojektów państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia w sprawie ograniczenia zużycia energii przez urządzenia domowe i biurowe w trybie gotowości... więcej >>

Absolwenci Politechniki Częstochowskiej dokonali przełomu w OZE

Okazuje się, że energię elektryczną można wyprodukować właściwie z każdej substancji organicznej i to w sposób zeroemisyjny. Dwóch studentów Politechniki Częstochowskiej Andrzej Kacprzak i Marcin Kratofil, w swojej pracy magisterskiej udowodnili, że energię elektryczną i ciepło można uzyskać w całkowitej zgodzie z naturą poprzez wykorzystanie ogniw paliwowych... więcej >>

Po 2013 r. wykup limitów CO2 spowoduje dwukrotny wzrost cen energii

Minister środowiska Maciej Nowicki ocenia, że propozycja Komisji Europejskiej, która zakłada, że od 2013 roku elektrownie musiałyby kupować 100 proc. pozwoleń na emisje CO2 spowoduje wzrost cen energii od 70 do 100 proc... więcej >>

Norwegia może zostać pierwszym dostawcą gazu do Unii Europejskiej

Komisarz UE ds. energii Andris Piebalgs ocenił, że do 2020 roku Norwegia może zostać pierwszym dostawcą gazu do Unii Europejskiej, wyprzedzając Rosję... więcej >>

Powołano spółkę LitPol Link

W Warszawie powołano spółkę LitPol Link, która zajmie się przygotowaniem projektu mostu energetycznego. 650 mln euro po stronie polskiej i 262 mln euro po stronie litewskiej będzie kosztować most między naszymi krajami... więcej >>

Średnio o 2 proc. wzrosną ceny prądu dla większości gospodarstw domowych

Weszła w życie druga już w tym roku podwyżka cen energii elektrycznej i cen dystrybucji energii. Klienci indywidualni 12 polskich państwowych sprzedawców energii należących do grup PGE, Energa, Enea i Tauron Polska Energia, będą płacić średnio o 2 proc. więcej... więcej >>

Polska potrzebuje miliardy euro na sieci

Polska potrzebuje na rozbudowę sieci niskich i średnich napięć około 6,6 mld euro, na unowocześnienie sieci wysokich napięć kolejne 2 mld... więcej >>

Czeka nas 200 procentowa podwyżka cen energii

„Rzeczpospolita” informuje, że unijna walka z globalnym ociepleniem sprawi, że po 2015 ceny energii elektrycznej wzrosną w naszym kraju o 200 procent... więcej >>

Testy opłatomatu

Łódzki Zakład Energetyczny w zgierskim Biurze Obsługi Klienta rozpoczął testowanie opłatomatu, czyli urządzenia umożliwiającego płacenie rachunków za energię elektryczną... więcej >>

Cena energii elektrycznej na Litwie może wzrosnąć dwukrotnie

Jak wynika ze studium skutków zamknięcia drugiego i zarazem ostatniego bloku Ignalińskiej Elektrowni Atomowej, które przygotował litewski Instytut Energetyki, za dwa lata cena energii elektrycznej na Litwie może wzrosnąć dwukrotnie... więcej >>

Niewiele gospodarstw domowych zmieniło sprzedawcę prądu

Z danych URE wynika, że jedynie 541 z 13,5 mln gospodarstw domowych zmieniło sprzedawcę energii elektrycznej w II półroczu 2007 r. Do możliwej od lipca 2007 r. zmiany sprzedawcy nie zachęca m.in. zbyt mała różnica cen, która często nie przekracza 1 grosza na 1 kWh... więcej >>

Na ogrzewaniu można sporo zaoszczędzić

„Gazeta Prawna” pisze, że termomodernizacja domu pozwala zaoszczędzić ponad 50 proc. energii zużywanej na ogrzewanie. Jednak są to inwestycje dość kosztowne, bo na modernizację 100-metrowego domu trzeba wydać około 20 tys. zł... więcej >>

Padł rekord zużycia energii elektrycznej

„Parkiet” napisał, że w ostatnich dniach pobity został rekord poboru mocy, który przekroczył 24,6 GW. Rok temu wynosił on niecałe 23,7 GW. Prognozowany wzrost popytu na energię wynosi w Polsce około 3 proc. w skali roku... więcej >>

Automaty zastąpią kasy

„Rzeczpospolita” napisała, że w przyszłym miesiącu dwa zakłady energetyczne umożliwią swoim klientom płacenie rachunków za pomocą automatycznych terminali... więcej >>

Problematyczne zużycie energii Chin i Indii

Dyrektor Międzynarodowej Agencji ds. Energii (IEA) Nobuo Tanaka powiedział, że rosnące potrzeby energetyczne Chin i Indii są wyzwaniem dla całego świata, które wymaga globalnego rozwiązania we współpracy z rządami tych państw... więcej >>

Od przyszłego roku prąd zdrożeje co najmniej o 10 proc.

W listopadzie Urząd Regulacji Energetyki zwolni wszystkich sprzedawców energii z obowiązku przedkładania do zatwierdzenia taryf. Eksperci są zgodni, że uwolnienie cen energii oznacza ich wzrost... więcej >>

USA nie popiera limitów

Prezydent Bush powiedział, że należy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych tak, aby nie tłumić rozwoju gospodarczego. USA, które emitują jedną czwartą wszystkich szkodliwych gazów wypuszczanych do atmosfery chce, by przywódcy świata opracowali plan walki ze zmianami klimatycznymi... więcej >>

Elektrownia w Czarnobylu zostanie zmodernizowana

„Gazeta Wyborcza” napisała, że elektrownia w Czarnobylu z pomocą firm z Francji i USA zamieni się w wielki sarkofag. Zarząd elektrowni podpisał z francuskim koncernem Novarka i amerykańskim Holtec International umowę na budowę sarkofagów na zużyte paliwo jądrowe... więcej >>

Oszczędzanie energii po chińsku

Chiny podjęły kolejne działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii i zanieczyszczenia środowiska. Każdy obywatel i każda rodzina ma podjąć działania, które pozwolą stawić czoła coraz bardziej ponurym prognozom... więcej >>

Energooszczędne żarówki w walce z emisją CO2

Szacuje się, że w polskich domach świeci 240 milionów żarówek. Jednak zaledwie 6 milionów z nich to energooszczędne świetlówki. Okazuje się, że wymiana żarówek na energooszczędne to jeden z najbardziej opłacalnych sposobów na ograniczenie emisji dwutlenku węgla... więcej >>

Co 15 Polak jest gotowy na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej

Jak wynika z raportu „Jak zdobyć odbiorcę” firmy doradczej On Board PR przygotowanego na podstawie badań PBS DGA, jedynie co 15 Polak jest gotowy na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej... więcej >>

Wzrosła emisja gazów w Polsce

Komisja Europejska ogłosiła, że w latach 2004-05 emisje gazów cieplarnianych w Polsce zwiększyły się o 2,3 mln ton, czyli 0,6 proc. W liczbach bezwzględnych to największy wzrost w nowych krajach członkowskich UE... więcej >>

20. miejsce Polski pod względem emisji gazów cieplarnianych

Jak wynika z przedstawionego przez ONZ raportu za 2004 rok, Polska zajmuje 20. miejsce na świecie pod względem emisji gazów cieplarnianych i jako jedno z nielicznych państw spełnia cele protokołu z Kioto... więcej >>

Samoogrzewający się budynek

Mimo, że superenergooszczędne domy są droższe w budowie od zwykłych o 30 - 40 procent, to na ogrzewaniu takiego budynku można zaoszczędzić nawet 80 procent zużywanej energii. Szansą na zmniejszenie energochłonności budynków są domy pasywne, których roczne zapotrzebowanie na ciepło nie przekracza 15 kWh na mkw... więcej >>

Rozbito megakartel energetyczny

„Gazeta Wyborcza” napisała, że aż 750 mln euro grzywny będą musiały zapłacić firmy, które Komisja Europejska nakryła na udziale w nielegalnym kartelu producentów urządzeń energetycznych... więcej >>

Polacy płacą za prąd najwięcej w Europie

Polacy płacą za prąd najwięcej w Europie. Z wyjątkiem Słowaków, bo jedynie oni płacą więcej od nas. Energia elektryczna w Grecji, Finlandii i Wielkiej Brytanii jest ponad dwukrotnie tańsza niż nad Wisłą... więcej >>

Deficyt elektrowni

Wciąż w Europie różnica między popytem na prąd a jego produkcją powiększa się. Eksperci zebrani na konferencji Oesterreichischen Gesellschaft fuer Energietechnik stwierdzili, że do 2020 r. zabraknie bloków energetycznych o łącznej mocy 300 GW... więcej >>

W kopalniach kończy się węgiel

Zdaniem resortu gospodarki za 20-25 lat w krajowych kopalniach skończy się węgiel. Kiepskie zasoby czarnego złota potwierdzają wyliczenia resortu, zamieszczone w upublicznionej strategii dla górnictwa na lata 2007-2015... więcej >>

Ciepło włączane jest na życzenie

Warszawski SPEC deklaruje, że wystarczy zadzwonić do administracji, aby kaloryfery w mieszkaniu były gorące... więcej >>

Jest możliwy powrót do węgla

„Rzeczpospolita” poinformowała o dyskusji nad bezpieczeństwem energetycznym, jaka miała miejsce na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Były premier Polski Jerzy Buzek przekonywał o dwóch drogach uniknięcia kryzysu energetycznego w Europie... więcej >>

Telewizory mogą spowodować kryzys energetyczny

W Wielkiej Brytanii panuje szaleństwo na punkcie telewizorów plazmowych. Eksperci są zdania, że problemy może stwarzać duży pobór energii tego rodzaju odbiorników. Przeciętna plazma o rozmiarach od 40 do 50 cali potrzebuje 4 do 5 razy więcej energii do działania od klasycznego telewizora kineskopowego... więcej >>

Z reaktorów badawczych usuwa się paliwo, z którego można zrobić bombę

Kilka dni temu z Instytutu Energii Atomowej w Świerku k. Otwocka mężczyźni w białych kitlach i białych rękawiczkach wynieśli 35 przedmiotów o walcowatym kształcie: długich na metr i o średnicy około 10 cm... więcej >>

Gdzie można bez obaw zatankować?

W Polsce sprawdza się trzy rodzaje paliwa: olej napędowy (ON), benzynę Pb98 i Pb95. Rocznie inspektorzy wizytują ok. 1600 stacji paliw. 300 z nich (po 100 dla ON, Pb98 i Pb95) wybiera się losowo... więcej >>

Energa wspiera finansowo hospicjum

Koszaliński Oddział Koncernu Energetycznego ENERGA SA przekazał czek na 20 tysięcy złotych na budowę nowego hospicjum. Budowa nowej siedziby rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa około trzech lat... więcej >>

Polacy obawiają się energetyki jądrowej

Jak wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej, bardziej niż globalnego kryzysu energetycznego, Polacy boją się rozwoju energetyki jądrowej i ewentualnej budowy w Polsce elektrowni atomowej... więcej >>

Rosyjscy naukowcy odkryli substancję, dzięki której można budować baterie słoneczne

Rosyjscy naukowcy twierdzą, że odkryli substancję, dzięki której można budować baterie słoneczne, które ładują się także poświatą gwiazd w nocy. Czy czeka nas przełom w wykorzystaniu energii odnawialnej? Teoretycznie niewyczerpane zasoby energii zawiera promieniowanie słoneczne. Baterie słoneczne są jeszcze za mało wydajne i drogie, a przede wszystkim dobrze działają tylko tam, gdzie mocno świeci słońce... więcej >>

Ogromna chińska tama jest już gotowa

Zakończyła się budowa największej na świecie zapory. Termin skrócono o dziewięć miesięcy. Wszystkie 26 turbin, każda o mocy 700 MW, będzie włączone za trzy lata. Wtedy gigant osiągnie moc 18 200 MW, tyle co kilkanaście dużych reaktorów atomowych... więcej >>

Są już plany budowy elektrowni jądrowej wPolsce

Polscy naukowcy ujawnili, że już w niedługim czasie w Polsce rozpocznie się budowa elektrowni jądrowej. Plany obiektu już są. Nieoficjalnie wiadomo, że największe szanse na inwestycję ma pomorskie... więcej >>

Zakłady energetyczne są na celowniku

Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że Polska traci najwięcej prądu w Europie. Gdyby nie te straty, co miesiąc płacilibyśmy za zużycie energii nawet o 6 złotych mniej... więcej >>

W każdym powiecie pojawi się specjalista ds. energii odnawialnej

Związek Powiatów Polskich realizuje projekt, którego celem jest powołanie we wszystkich jednostkach samorządu terytorialnego specjalistów ds. ekoenergetyki... więcej >>

Można już kupić węgiel przez Internet

Kompania Węglowa w Katowicach, największy w Europie producent węgla, uruchamia sprzedaż węgla przez Internet. Na początku węgiel w sieci będą mogli kupować więksi odbiorcy, a pod koniec roku także indywidualne osoby... więcej >>

Ceny ropy w 2006 r.

Pełniący obowiązki sekretarza generalnego OPEC Adnan Shihab-Eldin, powiedział, że ceny ropy w 2006 r. ustabilizują się w przedziale 45 - 55 USD za baryłkę... więcej >>

Powstanie kolejna elektrownia atomowa w Czechach

Czesi przed końcem tego roku mają zdecydować, czy zbudują nową elektrownię jądrową. U naszych południowych sąsiadów działają już dwa tego typu zakłady... więcej >>

W wakacje benzyna będzie droższa.

Ryszard Kaczmarek, ekspert z Biura Maklerskiego Refleks twierdzi, że w czasie wakacji ceny benzyny i oleju napędowego wzrosną nawet o kilkanaście groszy... więcej >>

Złe stacje paliwowe.

Pierwszą listę „złych” stacji paliwowych, „Gazeta Wyborcza” wydrukowała w sobotę 12 lipca. I wtedy rozdzwoniły się w redakcji telefony, bo ludzie nie wierzyli, że ich ulubione stacje oszukują swoich klientów... więcej >>